szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap volt kormányülés, ahol döntöttek a "történelmi léptékű" gazdaságvédelmi akciótervről.

Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, 10 év megfeszített munkával már épp egyenesbe jött az ország, mikor megérkezett a járvány. A helyzet igazságtalan. Igaz, hogy nem tehetünk róla, de ez nem változtat azon, hogy komoly kihívással kell szembenézni. Attól, hogy a helyzet igazságtalan, nem ad felmentést. A járvánnyal és a gazdasági nehézségekkel együtt kell megküzdeni. Orbán itt is elmondta, a kidolgozott gazdaságvédelmi akcióterv célja, hogy a kormány annyi munkahelyet hozzon létre, mint amennyit a vírus tönkretesz.

Három ütemben hajtják végre a gazdaságvédelmi akciótervet. Az elsőn már túlvagyunk, ide tartoztak a tb-járulékcsökkentések, a katásoknak nyújtott segítség és a bankhitelek törlesztésének felfüggesztése is. Ma megindítja a kormány az akcióterv második szakaszát. Összesen a GDP 18-20 százalékát csoportosítják át, a jegybank által indított programokat is ideértve. A 2020-as költségvetéstől el kell térni, a rendelet erről már hétfőn megjelenik. A hiány az elfogadott 1 százalék helyett 2,7 százalékos lesz - jelentette be Orbán.

Elmondta azt is, hétfőn elindul öt program, melyeknek számos alpontjuk lesz. Ezekből egy-egy elemet emelt ki Orbán Viktor.

  • Az első program a munkahelyek megőrzése. A rövidített munkavégzés esetén készen áll a kormány arra, hogy átvállalják a munkaadóktól a bérköltségek egy részét. Ez a bértámogatás speciális magyar formája lesz.
  • A második program a munkahelyteremtés, itt a kormány beruházásokat támogat, 450 milliárd forint értékben.
  • A harmadik programban kiemelt ágazatok szerepelnek, olyan nemzetgazdasági ágazatok, melyeket újra kell most indítani. Ilyen a turizmus, az egészségipar, az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, az építőipar, a logisztika, közlekedés, a film és a kreatív ipar.
  • Negyedik program a vállalatok finanszírozása. Itt kamat- és garanciatámogatott hiteleket biztosítanak magyar vállalatoknak, több mint 2 ezer milliárd forint értékben. (A hitelgarancia lényege, hogy az állam minden hitel mögé odaáll, így ha az bedől, mert a cég mégsem tud fizetni, az nem kockázat a bank számára. Ezzel a hitelezést igyekeznek pörgetni annak érdekében, hogy a vállalkozások kölcsönnel vészeljék át a bevételkiesés vagy leállás miatt nehéz időszakot – a szerk.)
  • Jön a család- és nyugdíjasvédelmi program is. A 13. havi nyugdíjat négy részletben építi vissza a kormány. 2021 februárjában a nyugdíjasok a januári nyugdíjon felül egy heti nyugdíjat fognak kapni, ez történik majd 2022-ben, 23-ban és 24-ben is.

Palkovics László miniszter koordinálja a programot, Máger Andrea az állami vállalatokat hozza lendületbe, Varga Mihálytól pedig azt várja, biztosítsa a szükséges forrásokat, és garantálja a költségvetési fegyelmet.

Nehéz időket élünk, de egy magyar sincs egyedül. Sikerülni fog, ha vigyázunk egymásra

 – zárta rövid beszédét Orbán Viktor.

Ami hétvégén már kiderült:

Az Orbán Viktor által "történelmi léptékűnek" nevezett gazdaságvédelmi akciótervről Gulyás Gergely miniszter szombaton elárult pár részletet, azt mondta, a tárcáktól 1345 milliárdot vonnak el, majd csoportosítanak át.

  • Elveszik idén a párttámogatás felét is, ami 1,2 milliárdot jelent.
  • A nagy kiskereskedelmi láncokra újból kivetett különadóból is a védekezést segítik majd, 36 milliárd forintra számítanak így.
  • A bankoktól 55 milliárd forintot várnak.
  • Az önkormányzatoktól a gépjárműadót vonják el a védekezéshez. Ez 34 milliárd.
  • A járványügyi alapba így összesen 663 milliárd forintot tudnak biztosítani így, mivel a védekezés központi tartaléka 378 milliárd forint, ez azonban egy felülről nyitott előirányzat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!