Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A szegényebb országokban a legrosszabb a helyzet, ám még Németországban sincs minden rendben.
A koronavírus-járvány csak kiélezte az amúgy is drámai hiányt – állapítja meg a WTO elsősorban a szegény országokra utalva. 5,9 millió ápolóra lenne még szükség ahhoz, hogy az egészségügyi ellátás jónak mondható legyen mindenütt. A világon jelenleg 28 millió a nővérek száma, ők jelentik az egészségügyi dolgozók körülbelül felét. „A nővérek alkotják az egészségügy gerincét” – hangsúlyozta a WTO vezetője. Tedosz Adamon Gebrejeszusz vezérigazgató rámutatott arra is, hogy a nővérek jelenleg a koronavírus elleni háború frontvonalában küzdenek, pedig sok helyen nem kapják meg ehhez a szükséges támogatást.
4,7 millió nővér plusz öt év alatt. 2013 és 2018 között ennyivel gyarapodott a világ nővérállománya – írja a WHO jelentése, amely arra is rámutat: az ápolók 80%-a dolgozik a gazdag országokban, a fejletlenekben pedig mindössze egyötödük. A magyarázat egyszerű: óriási a nővérexport a szegény országokból a gazdagabbak felé. A nagy koncentrációt igénylő és alulfizetett munkát kevesen választják a világ gazdagabb felén, ahol az ápolók tömeges importjával orvosolják ezt a problémát. A WTO számokkal is szolgál:
minden ötödik nővér külföldön dolgozik.
A jövőben a külföldi nővérek aránya még csak növekedni fog, mert a WHO arra is felhívja a figyelmet: tömegesen mennek nyugdíjba az egészségügy "frontkatonái", a gazdagabb országokban pedig hazai utánpótlás nemigen mutatkozik. 10 éven belül minden hatodik nővér nyugdíjba vonul, és egyelőre nemigen látszik: ki lép a helyükre?
Ráadásul Nyugaton sincs rendben a helyzet. Németországban 4000 eurós havi bért követelnek a nővérek, akik köszönik az elismerő tapsokat, de – mint a Deutsche Wellének nyilatkozta szervezetük –, ennél többre számítanak. Az országban hivatalosan 40 ezer nővér hiányzik, de a valóságban ennél több. Jelenleg 15 euró egy német ápoló órabére, ami vicc – mondta egy nővér a Deutsche Wellének.
Jobb munkakörülményeket és több pénzt sürget a WHO
Sürgős nagyberuházást sürget ezen a téren az Egészségügyi Világszervezet, mert enélkül aligha lehet orvosolni a világméretű nővérhiányt. Még egy fontos szempontot megemlít a WHO jelentése, ez pedig a női vezetők hiánya az egészségügyben. Az ápolószemélyzet 90%-a nő, de közülük csak nagyon kevesen kapnak felelősségteljes főnöki beosztást. Ahol viszont a döntéshozók meglépik ezt, ott általában javulnak a nővérek munkakörülményei, és több fizetést vihetnek haza.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.