Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Kínára alapozza optimizmusát a Wall Street egyik legbefolyásosabb pénzintézete.
A globális GDP 16%-kal csökkent január elseje óta, de most a fokozatos nyitást követően V-alakú fellendülés következhet. Az egész éves GDP pedig U formájú lesz, vagyis a gyors visszapattanás helyett egy ideig a mélyponton marad a kibocsátás, mielőtt újra növekedni kezdene – jósolja a Wall Street egyik legbefolyásosabb pénzintézete. "A GDP növekedésére számítunk, mert mind a cégek, mind pedig az emberek megtanultak együtt élni a vírus problémájával" – írja a Goldman Sachs friss jelentése.
Miből meríti optimizmusát a pénzintézet, melynek egykori embere, Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter kidolgozta a 2200 milliárd dolláros válság csomagot az amerikai gazdaság számára?
Kína a remény alapja
Miközben Trump elnök elszántan támadja Kínát, a Goldman Sachs arra mutat rá, hogy a kínaiak elsőként jutottak túl a vírusválságon, az ottani nyitás óta pedig dinamikusan növekszik a GDP. Andrew Tilton, a Goldman Sachs vezető Ázsia-szakértője úgy nyilatkozott a CNBC televízióban, hogy a kínaiak újranyitása tanulságos lehet az USA és az egész világ számára. "Azt látjuk, hogy az ipar jóval gyorsabban helyreállhat, mint a szolgáltató szektor" – mondja.
Kínában csak óvatosan haladnak az újranyitással, ezért Tilton szerint a járvány előtti állapot csak jövőre állhat helyre az ázsiai nagyhatalomnál és még később más országokban. Mindezzel együtt a kínaiak növekedési dinamikája irigylésre méltónak tűnik Amerikából nézve: ha ezt a dinamikát csak megközelítjük, már jó – mutat rá a Goldman Sachs jelentése.
Pekingben hivatalosan még mindig reménykednek abban, hogy az év végén 5%-os GDP-növekedést mutatnak majd fel. Külföldi szakértők 2-3%-ot reálisabbnak tartanak. Az USA és az EU esetében viszont szinte mindenki negatív számra számít, vagyis növekedés helyett visszaesésre. A Goldman Sachs szerint a második félévet már dinamikus növekedés jellemezheti az egész fejlett világban. A második negyedévben nem kevesebb mint 32 százalékos bővülésre számítanak.
A nyitás veszélyes lehet
A tanulmány rámutat arra, hogy ez az optimista forgatókönyv csakis akkor érvényes, ha a nyitás következtében nem gyorsul fel a koronavírus terjedése, és nem fokozódik a járvány. Az Egyesült Államokban jóval több halottja volt eddig is a járványnak, és Donald Trump szerint a következő hetek különösen veszélyesek lehetnek. Ezért az újraindulás fokozottan kockázatos lehet. Ám ha bejön a Goldman Sachs optimista forgatókönyve, akkor az egész fejlett világ fellélegezhet. Mindehhez a jegybank szerepét betöltő FED megteremtette a pénzügyi keretet – hangsúlyozza a jelentés, melyet a Business Insider ismertet.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.