szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Kínára alapozza optimizmusát a Wall Street egyik legbefolyásosabb pénzintézete.

A globális GDP 16%-kal csökkent január elseje óta, de most a fokozatos nyitást követően V-alakú fellendülés következhet. Az egész éves GDP pedig U formájú lesz, vagyis a gyors visszapattanás helyett egy ideig a mélyponton marad a kibocsátás, mielőtt újra növekedni kezdene – jósolja a Wall Street egyik legbefolyásosabb pénzintézete. "A GDP növekedésére számítunk, mert mind a cégek, mind pedig az emberek megtanultak együtt élni a vírus problémájával" – írja a Goldman Sachs friss jelentése.

Miből meríti optimizmusát a pénzintézet, melynek egykori embere, Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter kidolgozta a 2200 milliárd dolláros válság csomagot az amerikai gazdaság számára?

Kína a remény alapja

Miközben Trump elnök elszántan támadja Kínát, a Goldman Sachs arra mutat rá, hogy a kínaiak elsőként jutottak túl a vírusválságon, az ottani nyitás óta pedig dinamikusan növekszik a GDP. Andrew Tilton, a Goldman Sachs vezető Ázsia-szakértője úgy nyilatkozott a CNBC televízióban, hogy a kínaiak újranyitása tanulságos lehet az USA és az egész világ számára. "Azt látjuk, hogy az ipar jóval gyorsabban helyreállhat, mint a szolgáltató szektor" – mondja.

Kínában csak óvatosan haladnak az újranyitással, ezért Tilton szerint a járvány előtti állapot csak jövőre állhat helyre az ázsiai nagyhatalomnál és még később más országokban. Mindezzel együtt a kínaiak növekedési dinamikája irigylésre méltónak tűnik Amerikából nézve: ha ezt a dinamikát csak megközelítjük, már jó – mutat rá a Goldman Sachs jelentése.

Pekingben hivatalosan még mindig reménykednek abban, hogy az év végén 5%-os GDP-növekedést mutatnak majd fel. Külföldi szakértők 2-3%-ot reálisabbnak tartanak. Az USA és az EU esetében viszont szinte mindenki negatív számra számít, vagyis növekedés helyett visszaesésre. A Goldman Sachs szerint a második félévet már dinamikus növekedés jellemezheti az egész fejlett világban. A második negyedévben nem kevesebb mint 32 százalékos bővülésre számítanak.

A nyitás veszélyes lehet

A tanulmány rámutat arra, hogy ez az optimista forgatókönyv csakis akkor érvényes, ha a nyitás következtében nem gyorsul fel a koronavírus terjedése, és nem fokozódik a járvány. Az Egyesült Államokban jóval több halottja volt eddig is a járványnak, és Donald Trump szerint a következő hetek különösen veszélyesek lehetnek. Ezért az újraindulás fokozottan kockázatos lehet. Ám ha bejön a Goldman Sachs optimista forgatókönyve, akkor az egész fejlett világ fellélegezhet. Mindehhez a jegybank szerepét betöltő FED megteremtette a pénzügyi keretet – hangsúlyozza a jelentés, melyet a Business Insider ismertet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!