Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Hiába csökkennek az albérletárak ideiglenesen ezekben a hetekben a járvány okozta gazdasági válság alatt, az albérletpiac szabályozatlansága most is súlyos kockázatokat hordoz, és a megfizethetőség problémája sem csökken – hangzott el a Habitat for Humanity online sajtótájékoztatóján. A lakhatással foglalkozó szervezet Feketelakás 3.0 néven állított össze egy javaslatcsomagot az igazságosabb és átláthatóbb bérlakáspiacért.
Több százezer magyar él úgy, hogy a havi bevételeik több, mint 40 százalékát elviszik a lakással kapcsolatos költségek, és jogilag is bizonytalan a helyzetük
– mondta el Gosztonyi Ákos, a szervezet szakpolitikai munkatársa.
A javaslat szerzői külön hangsúlyozták: a bizonytalanság nem szűnt meg most sem, hogy az albérletárak esnek, csak most az is kiderül, hogy nemcsak a bérlők, hanem a lakást kiadók számára sincs hosszú távú kiszámíthatóság.
Ahogy rázúdulnak a piacra az egykori AirBnb-lakások, nő a kínálat, a jövedelemcsökkenés miatt viszont esik a kereslet. Logikus, hogy ez az árak csökkenését eredményezi rövid távon, de hosszabb távon a bérleti piac szűkülését hozhatja magával, és az ingatlanspekulációt is felpörgetheti. Ráadásul aki elvesztette a munkáját, az sokra nem megy azzal, hogy mások albérleti díja csökken.
De túl egyszerű volna a helyzet, ha csak az albérleti díj lenne a probléma. A Habitat for Humanity úgy látja: a jogi biztonság hiányát megszenvedik a bérlők és a lakáskiadók is.
A mostani szabályozás jogi ismeretek nélkül nehezen érthető, mégsem írja körül elég részletesen a bérlő és a bérbeadó kötelezettségeit és jogait
– fogalmaz a jelentés.
Szabó Natasa, a javaslatcsomag társszerzője arról beszélt: a bérbeadott lakások regisztrációjára, valamint kötelező kaucióvédelmi rendszerre volna szükség. Ez utóbbi azt jelentené, hogy a kauciót egy állami alapban kellene letétbe tenni, ahonnan visszaadják akkor, ha lejár a szerződés és nincs vita a két fél között. A bérbeadókat pedig adókedvezménnyel segítenék – a hosszú távra, valamint a kisgyerekes családok számára lakást kiadóknak kellene ezt kínálni a tervek szerint.
Ugyan több országban felvetik a gondolatot, hogy törvényben szabályozzák az albérletek árát, a Habitat nem ebben gondolkozik. A megfizethetőségre szerintük a megoldás az lehet, ha a kínálati oldalon avatkoznak be. A szerzők nevében Büttl Ferenc mutatott be erre példákat: az Airbnb korlátozása, a bérlakások építése és felújítása, vagy épp az üresen álló, illetve nem lakhatási céllal hasznosított lakások adóztatása lehetne megoldás.