Minden tagállamnak egy év múlva kell benyújtania nemzeti romastratégiáját, amelyben már meg kell felelniük a most megfogalmazott elvárásoknak. Ezek egyike, hogy a hátrányos megkülönböztetést megtapasztaló romák aránya legalább a felére csökkenjen. A Fidesznek is tetszik a javaslat.
Új romastratégiát fogadott el az Európai Bizottság, miután megállapították, hogy az előző nem ért el jelentős eredményeket. A korábbi stratégia a 2010-es magyar elnökség vállalása volt, Vera Jourová, értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos azonban azt mondta:
„Az elmúlt tíz évben egyszerűen nem tettünk eleget az EU roma népességének támogatása érdekében. Ez megbocsáthatatlan. Közülük sokan továbbra is hátrányos megkülönböztetéssel és rasszizmussal szembesülnek. Ezt nem fogadhatjuk el.”
Jourová azt is mondta, hogy az előzőhöz képest az új stratégia annyiban más, hogy nagyobb mértékben igyekszik bevonni az érintett közösségeket a döntésbe és végrehajtásba, illetve különösen nagy figyelmet fordít a minőségi oktatásra.
Az új keretprogram összesen hét területre összpontosít: egyenlőség, inkluzivitás, részvétel, oktatás, foglalkoztatás, egészség, és lakhatás. Célként a teljes egyenlőség elérését határozták meg 2030-ra, de a biztonság kedvéért egy minimumprogramot is meghirdetett az Európai Bizottság. Ennek a következő elemei vannak:
A hátrányos megkülönböztetést tapasztaló romák arányának legalább felére csökkentése;
A hátrányos megkülönböztetést bejelentő romák arányának megkétszerezése;
A romák és a lakosság többi része közötti szegénységi rés legalább felére csökkentése;
A kisgyermekkori nevelésben részesülő roma gyermekek aránya tekintetében meglévő szakadék legalább felére csökkentése;
A szegregált általános iskolákba járó roma gyermekek arányának legalább felére csökkentése a jelentős roma népességgel rendelkező tagállamokban;
A foglalkoztatási szakadék és a nemek közötti foglalkoztatási különbség legalább felére csökkentése;
A várható élettartam terén meglévő szakadék legalább felére csökkentése;
Az elégtelen lakáskörülmények között élők aránya terén fennálló szakadék legalább egyharmadával csökkentése;
Annak biztosítása, hogy a romák legalább 95%-a hozzáférjen vezetékes vízhez.
A Bizottság ezután a tagállamokat tömörítő Tanácshoz fordult, hogy a fentieknek megfelelő ajánlásokat fogalmazzanak meg. Egyúttal felszólítják a kormányokat, hogy 2021 szeptemberéig nyújtsák be nemzeti stratégiáikat, és kétévente tegyenek jelentést azok végrehajtásáról. Járóka Lívia, a Fidesz szakpolitikusa üdvözölte a javaslatot és elismeréssel szólt róla.
"A hátrányos megkülönböztetést tapasztaló romák, a szegénységi rés és a foglalkoztatási szakadék, illetve a nemek közti foglalkoztatási különbség legalább felére csökkentése grandiózus változásokat eredményezhetnek."
- emelte ki közleményében Járóka Lívia.