Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A lengyel kormánypárt szerint a külföldi tulajdonban lévő független, kritikus sajtó idegen érdeket szolgál.
24 lengyel helyi napilapból huszat ezentúl a hatalmas állami kőolajipari-energetikai konszern, az Orlen ad ki, amely megvette a Polska Press nevű céget eddigi német tulajdonosától, a Verlagsgruppe Passautól. Az Orlen kezébe került ezzel továbbá 120 helyi hetilap és 500 honlap 17 millió rendszeres látogatóval. A lengyel Molnak is nevezhető, folyamatosan terjeszkedő nagyvállalat nemrég megszerezte az egykori állami lapterjesztő utódját is, vagyis az egész országban megtalálható, háztartási cikkeket is kínáló újságárus-bódéiban befolyásolhatja, hogy melyik lapból mennyi fogyjon.
A jelenlegi lengyel kormánypárt 2015-ös hatalomra kerülése óta folyamatosan beszél a média repolonizálásáról („visszalengyelesítéséről”), közben a külföldi tulajdonban álló független, kritikus sajtóról azt állítja, hogy az valójában idegen érdekeket szolgál: tulajdonosaiét vagy az adott országét. E logika szerint a hazai tulajdon jelentené az igazi függetlenséget. Eddig azonban a kormány kevés sikert ért el, mert a legfőbb ellenfelének tartott tévécsatorna és bulvárlap amerikai érdekeltségű, és az USA nagykövetsége Trump elnök idején is élesen kikelt mindenféle átvételi szándék ellen. A mostani beszerzés viszont – amelyet formálisan még jóvá kell hagynia a versenyhivatalnak – nagy eredmény Jaroslaw Kaczynski pártja számára, mert a helyi újságokat Lengyelországban is sokan olvassák, befolyásuk talán nagyobb is, mint az ismert országos napilapoké és azok online kiadásáé.
Az Orlen tőzsdei cég, de a 27,5%-os állami tulajdon révén lényegében állami irányításúnak tekinthető, hiszen a többi tulajdonrész apró. Élén pedig az a Daniel Obajtek áll, akinek karrierjét egyesek Lengyelországban Mészáros Lőrincéhez hasonlítottták. De ez nem pontos: a 44 éves Obajtek, aki egy ismeretlen környezetvédelmi magánfőiskolán szerzett diplomát válságmenedzselésből, ugyan egy 5000 fős falu ismeretlen polgármestereként tört fel a csúcsra, de nem magánvállalkozóként, hanem egyre fontosabb állami cégek vezetőjeként. Az Orlent 2018 óta irányítja, és nyilvánvaló politikai megbízást teljesít azzal, hogy belépett a médiapiacra. Az eljárás más volt, mint amit a Fidesz alkalmazott itthon, de látszik, hogy a lengyel vezetők utánozni próbálják magyar barátaikat a média meghódításában.
A legnagyobb ellenzéki napilap, a Gazeta Wyborcza elkeseredett kommentárban vádolja személy szerint Angela Merkel német kancellárt, mert a kommentátor szerint az ő hallgatólagos beleegyezése nélkül a bajor vállalat nem adhatta volna el „autokratáknak a szabad médiát”. Megismétlődik a magyar Origo esete – írja Adam Michnik lapja.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Sárkány ellen sárkányfű kell és nem permetszer.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.