szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Eközben a Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének alelnöke úgy számolja, hogy nem lehet nagy a baj, legfeljebb néhány üzemben.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egyre több a koronavírus miatti megbetegedés a gyárakban is, a hiányzások már 15-20 százalékra rúgnak, de néhol a dolgozók 30 százaléka is kiesik – nyilatkozta László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a Népszavának. László szerint országos a probléma, így mindenképpen meg kellene vizsgálni a nem létfontosságú termelést végző, nagy dolgozói létszámmal működő gyárak átmeneti bezárásának kérdését.

Pengeélen táncolunk, ha szó nélkül hagyjuk, hogy miközben az oltások ellenére is agresszívan terjed a vírus, ezrek találkozzanak nap mint nap a gyárakban

– hívta fel a figyelmet. A szakszervezeti vezető információi közvetlenül a dolgozóktól származnak; a vállalatok szerinte igyekeznek elhallgatni az aggasztó híreket. Tud olyan üzemről is, ahol úgy tesztelik a munkásokat, hogy azoknak titoktartási nyilatkozatot kell aláírniuk, és nem szabad elárulniuk, ha pozitív eredményük miatt nem tudnak tovább dolgozni. A megbetegedések miatt eközben túlórára kényszerülnek az egészségesek, a nyomás rajtuk is nő.

Vaklárma

– így értékelte a Népszava kérdésére a felvetést Rolek Ferenc, a Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. A hivatalos adatok szerint az országban 190 ezer körül mozog az aktív fertőzöttek száma, a termelésben pedig több mint egymillióan dolgoznak. Ez alapján szerinte nem lehetséges a 15-20 százalékos fertőzöttségi arány a gyárakban, legfeljebb egy-két üzemben. Ennél pontos információi neki sincsenek, de a MGYOSZ-nál nem jelezte egy cég sem, hogy nagy lenne a baj.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor Gazdaság

25 éves mélyponton volt az egészségügyi büdzsé, mielőtt jött a járvány

A magyar állam uniós összehasonlításban sportra kiemelkedően sokat, egészségügyre viszont az egyik legkevesebbet költötte a járvány előtt. A sokéves alulfinanszírozás eredménye többek közt a krónikus munkaerőhiány. A járvány miatt 2020-ban negyedével-harmadával több pénz ment el egészségügyre, a legtöbb ugyanakkor a részben fölösleges eszközbeszerzésre.

Gyükeri Mercédesz Vállalkozás

Már nem az élesztőt, hanem az akciós árukat keresik a magyar vevők

Átalakult a vásárlás a koronavírus-járvány kezdete óta, de a tavalyi pánik már a múlté, és a tumultusok is kezelhetők – erről is beszélt a hvg.hu-nak Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. A szakembert arról is kérdeztük, hogyan érintik a céget a kormányzati intézkedések és megszólalások.