szerző:
Bank360.hu
Tetszett a cikk?

Évek óta slágertéma a gyermekvállalást ösztönző csok és a hozzá kapcsolódó kedvezmények, emellett azonban kevesebb szó esik az esetleges visszafizetés következményeiről – pedig egy ilyen fordulat jelentősen megnövelheti a családok kiadásait. Mire lehet egyáltalán számítani, ha visszafizetésre kerül a sor? Mekkora összeget jelent a családok számára, ha nem születnek meg a vállalt gyerekek? Ezekre a kérdésekre keresték a választ a Bank360.hu elemzői.

Közel hat éve érhető el a családi otthonteremtési kedvezmény (csok), ez idő alatt több alkalommal is bővült az igénybe vehető támogatások köre – legutóbb a kedvezményes lakásáfa visszaigénylése és az illetékmentesség került fel a palettára. Arról viszont kevesebb szó esik, hogy az új kedvezmények bevezetésével nemcsak a támogatási összeg maximuma nőtt, hanem a kockázat is: egy esetleges visszafizetésnél ugyanis több támogatást kell visszafizetni.

Mitől függ a visszafizetendő összeg mértéke?

Több tényező függvénye, hogy végül mennyit kell visszafizetni az állam felé az igénybe vett támogatásból:

  • mennyi támogatást vettünk igénybe,
  • milyen szerződésszegés történt (gyermekvállalás nem teljesítése, elidegenítési jog megsértése stb.)
  • mikor történt a szerződésszegés,
  • kell-e késedelmi kamatot fizetni a szerződésszegés miatt,
  • igénybe vettük-e a kamattámogatott lakáshitelt a támogatás mellé.

A sok változó miatt nincs egy általános képlet, amellyel a visszafizetendő összeg kiszámolható – a pontos összegről mindig a támogatást folyósító hitelintézet ad tájékoztatást. Ezzel együtt érdemes elvégezni néhány példaszámítást meghatározott élethelyzetekre, hiszen így kaphatunk egy közelítő értéket.

Visszafizetendő összeg a vállalt gyermek nem megszületése esetén

Ha egy vagy két gyermek vállaltunk, akkor a gyermekvállalás nem teljesülése esetén a jegybanki alapkamattal terhelve kell visszafizetni a támogatást – ez jelenleg mindössze 0,6 százalék. Egy gyermek vállalása esetén négy, két gyermek vállalása esetén nyolc éve van teljesíteni a párnak a feltételeket. A határidőt és a kamat mértékét ismerve kiszámítható a visszafizetendő összeg:

  • 600 ezer forint támogatás esetén, ha négy év alatt nem születik meg a gyermek, akkor a visszafizetendő összeg – a jelenlegi alapkamattal számítva – 614 400 forint,
  • 2,6 millió forint támogatás esetén, ha nyolc év alatt nem születik meg a gyermek, akkor pedig  2 724 800 forint.

Súlyosabb büntetés jár azoknak, akik három gyermeket vállalnak előre, de végül a rendelkezésre álló tíz év alatt csak részben, vagy egyáltalán nem teljesítik a gyermekvállalásra vonatkozó feltételt: nekik magasabb büntetőkamattal kell számolniuk, mint a többi visszafizetőnek – a jegybanki alapkamat ötszörösével. Ha az igényelt támogatás a maximális 10 millió forint volt, akkor a jelenlegi jegybanki alapkamat ötszörösével számolva tíz év múlva 

  • háromból két megszülető gyermek után 9,62 millió forintot,
  • háromból egy megszülető gyermek után 12,22 millió forintot kell visszafizetni.
  • Ha nem születik meg egyik gyermek sem, akkor 13 millió forint lesz a visszafizetendő összeg.

Szintén büntetőkamattal együtt kell visszafizetni a támogatást az ingatlan elidegenítésével kapcsolatos szerződésszegéseknél – például ha idő előtt eladjuk, kiadjuk vagy lebontjuk az ingatlant. Kivételes esetben nem kell büntetőkamatot fizetni, ha idő előtt eladjuk az ingatlant: ha "át tudjuk vinni" a támogatást egy másik ingatlanra, akkor csak a támogatást kell visszafizetni, majd ezután a következő ingatlancélra újra igénybe lehet venni a csokot.

Nem csak ezt a támogatást kell visszafizetni

A gyermekvállalás nem teljesítése 2021. januártól nemcsak a csok támogatás visszafizetésével jár együtt, hanem a vásárlásnál elengedett vagyonszerzési illetékével is. Ennek az utólagos kiszabása a NAV hatásköre, ha a csokot előre vállalt gyermek után vette fel az igénylő, de nem teljesítette a gyermekvállalásra vonatkozó feltételeket.

A fizetendő összeget a NAV az adásvételi szerződésben szereplő forgalmi érték alapján fogja kiszámítani. A vagyonszerzési illeték jelenleg négy százalék, tehát egy 70 milliós ingatlan esetén 2,8 millió forint.

Nem minden esetben kell büntetőkamatot fizetni

Előfordulhat olyan élethelyzet, amikor a pár nem tehet arról, hogy nem sikerült a gyerekvállalás – ekkor a rendelet szerint a kamatfizetés elhalasztható. Ilyen helyzet például, ha

  • a pár egyik tagja meghal, vagy megváltozott munkaképességűvé válik,
  • halva születik a gyermek,
  • az első gyermek valamilyen fogyatékossággal születik,
  • a gyermek a reprodukciós eljárást követően (azaz a lombikbaba programot követően) sem születik meg,
  • korábban nem ismert egészségügyi probléma merül fel, ami miatt nem lehetséges vagy nem javasolt a gyermekvállalás.

Fontos, hogy egészségügyi probléma esetén a vagyonszerzési illetéket sem kell utólag kifizetni. 

Egy összegben vagy részletben?

A támogatás visszafizetése alapesetben egy összegben történik, a gyermekvállalási határidőt követő 60 napon belül. Részletfizetésre van lehetőség, ezt a visszafizetést elrendelő határozat kézhezvételét követő 30 napon belül lehet benyújtani a kormányhivatalnál.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!