szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A háziorvosától is kérheti az angol nyelvű igazolást, még akkor is, ha a koronavírus elleni oltást nem tőle kapta. Egyes nagy tömegeket beoltó oltópontok maguk is ezt javasolják azoknak, akik nem akarnak sokat várni.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Magyarországon május 20. óta elvileg mindenki kétnyelvű igazolást kap, akit beoltottak a koronavírus ellen, de mi van azokkal, akik korábban kaptak oltást?

Nekik külön kell ilyet kérni, de május 21. óta ez nem annyira bonyolult, hiszen nem muszáj arra az oltópontra visszamenniük, ahol beoltották őket.

Vannak olyan kórházi oltópontok, amelyek honlapjukon jelzik, miként lehet ilyen igazolást igényelni – például a budapesti Uzsoki utcai kórház vagy a Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház. Náluk jellemzően e-mailben vagy online, a megfelelő adatok megadásával lehet ezt az igényt jelezni, majd pár nap múlva személyesen átvenni a papírt. Van olyan oltópont, ahol a sok beoltott miatt lassabb lehet ez a folyamat – például a Honvédkórház –, itt ezért arra kérik az ott beoltottakat, hogy a háziorvosukat keressék fel ez ügyben. Vannak olyan helyek, ahol nem található erről tájékoztatás, de azoknak sem kell csüggedni, akiket ilyen helyen oltottak be május 20. előtt.

Az igazolást ugyanis NNK által közzétett tájékoztatás szerint bármilyen engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltató kiállíthatja, vagyis nyugodtan felkereshetjük a háziorvosunkat. A hvg.hu által megkérdezett egyik orvos is jelezte, ha a páciens hozzátartozik, bármelyik oltóponton is kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, ki tudja állítani számára a papírt.

A kétnyelvű (angol és magyar) igazolvány egyelőre elengedhetetlennek tűnik a külföldi utazáshoz. Bár Magyarországon több mint ötmillió embert már beoltottak, és többségük meg is kapta az ezt igazoló védettségi igazolványt, ezt nem fogadja el minden ország, hiszen a kis plasztikkártyán nem szerepel olyan jellemzően megkövetelt információk, mint a védettség kezdetének időpontja vagy az oltás típusa, jóllehet vannak már olyan államok, amelyekkel sikerült erről megállapodni.

Az uniós Covid-igazolvány pedig majd csak júliustól lesz elérhető, de csak uniós államok közötti utazásra lesz alkalmas, ráadásul egyelőr úgy néz ki, hogy azok nem is kapják meg, akiket a Magyarországon igen, de az Unióban egyelőre nem engedélyezett kínai Sinopharm- vagy az orosz Szputnyik V vakcinát kapták meg, bár ez még változhat.

Összegyűjtöttünk minden információt, amit az uniós Covid-igazolványról tudni lehet

Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!