Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nagy lökést adhat ez az inflációnak – hívja fel a figyelmet a CNN Business portál.
3,05 dollárba kerül egy gallon benzin az Egyesült Államokban. Ez természetesen átlag, hiszen a hatalmas országban nagyok a különbségek, de abban van hasonlóság, hogy mindenütt emelkednek az árak a benzinkutaknál. Méghozzá nagyon gyors ez a növekedés: egy hónapja még csak 2 dollár 90 cent volt egy gallon (azaz 3,78 liter) benzin, egy évvel korábban pedig csak 1,98 dollár. A Brent hordónkénti ára visszakúszott hetven dollár fölé, a Texas Intermediate értéke pedig 68 dollár.
3,6%-os infláció: egy év alatt ilyen áremelkedést tapasztaltak az Egyesült Államokban, ehhez képest az energiaköltségek rohamosan, 25 százalékkal emelkedtek. Nemcsak az USA-ban alakult ki ilyen helyzet, hanem az euróövezetben is – mutat rá a CNN Business. Májusban elérték a 2%-os éves növekedést, amelyet az Európai Központi Bank felső határnak jelölt ki. A szakértők ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy ha kivesszük a fogyasztói kosárból az energiát, az élelmiszereket, az alkoholt és a dohányt, akkor az infláció csak 0,7% az euróövezetben.
Az inflációtól való félelem egy újabb drágulást szült: dinamikusan nő az arany ára, mert világszerte egyre inkább tartanak az inflációtól. A múlt július óta leggyorsabb növekedésben a dollár gyengülése is szerepet játszik, mert a befektetők így jól járhatnak olyan hagyományos aranyvásárló államokban, mint Kína és India.
Mindenki az OPEC-re figyel – írja a CNN Business. A tanácskozáson, amelyen az OPEC-országok olajminiszterein kívül az oroszok is részt vettek, úgy döntöttek, hogy lassan csökkentik a termelés visszafogását, így az olajpiacon fenntartják a magas árakat. Tavaly döntöttek az olajkitermelés visszafogásáról, amikor a pandémia miatt az olajpiac összeomlott. "A kereslet növekedése meghaladja a kínálat lassú növekedését" – értékelte az OPEC+ konferencia döntését Ann-Louise Hittle, a Wood Mackenzie piac elemzőcég munkatársa, aki a New York Timesnak nyilatkozott.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A szakértő szerint a megoldás nem egyszerű, de mindenképp létezik, és nem csak a szülés vagy az idő múlása hozhat enyhülést.
Most Lázár János tárcája már csak annyit közölt: elképzelhető, hogy felszedik a zenélő burkolatot.