szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sokat segíthet a hazai céges viszonyok feltárásában az az új adatbázis, amelynek jogszabályi hátterét uniós direktívák alapján szavazta meg az Orsszággyűlés. Az igazán nagy halaknak azért nem sok félnivalója van, ők már a magántőkealapok mögé bújhatnak.

Hamarosan jöhet a céges guglizás, hiszen az Országgyűlés a minap megszavazta azt a törvényt, amelynek értelmében egy-egy cég végső, tényleges tulajdonosát a jövőben nem lehet tovább rejtegetni. Kivételek lesznek, ráadásul az így létrejövő adatbázis fizetős lesz. Talán ennél is nagyobb segítség a rejtőzködő oligarchák számára, hogy kimaradnak a szórásból azok a magántőkealapok, melyek az 2010-es évek offshore-lovagozása után lehetővé teszik számukra, hogy mögéjük rejtőzve elkerüljék a nyilvánosság kíváncsi tekintetét. 


A legnagyobb ilyen magántőkealap Mészáros Lőrinchez köthető: a Konzum PE annak az Opus Global Nyrt.-nek az első számú tulajdonosa, amely a felcsúti oligarcha tőzsdei holdingvállalata és amelyhez számos reprezentatív, a pesti Andrássy úton lévő ingatlan mellett olyan cégek tömkelege tartozik, mint az építőiparban hasító Mészáros és Mészáros Kft., a Hunguest Hotels szállodalánc, vagy a Balaton-tourist kempinghálózat. 


Az új jogszabály “cégek, gazdálkodó szervezetek haszonélvezőit említi, egy magántőkealap viszont nem cég, nincsen szervezete, az egy befektetési alap” – hívja fel a figyelmet Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója. 


Az adatbázisban turkáló kíváncsiskodók viszont nem fogják a politika és az üzleti élet prominenseinek kapcsolatainak feltárásával megzavarni a választásokat, hiszen az oldal csak 2022 júliusában indul. 

 

A keresés feltételeiről és a rejtőzködők módszereiről többet megtudhat a HVG e heti számából, vagy a HVG360 oldaláról.

 

HVG

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!