Tetszett a cikk?

Közös képzési és foglalkoztatási programmal segíti a Magyarországra érkezett menekültek beilleszkedését a Menedék Egyesület és az IKEA. Mindezt nem kis politikai ellenszélben teszik.

Európai összehasonlításban is kevés menekült él Magyarországon, tavaly 130 ember kapott nemzetközi védelmet az országban, és mintegy háromezerre tehető azok száma, akik jelenleg nemzetközi menekültvédelmi státussal tartózkodnak Magyarországon. „2015 óta jelentősen megszigorodtak a menekültbefogadás feltételei. Korábban is jellemzően évente csupán néhányszáz ember kapott védelmet, a különbség az, hogy korábban jóval többen tudtak kérelmet benyújtani, így a menedékkérők száma sokkal magasabb volt.” – mondta a HVG-nek Kováts András, a Menedék Egyesület igazgatója.

A civilszervezet szociális programokat működtet és az a célja, hogy segítsen a valamilyen okból nehéz helyzetbe került, Magyarországon élő külföldieknek. „Abban segítünk, hogy itt otthonra leljenek: munkát találjanak maguknak és iskolát a gyermekeiknek, hogy megtanuljanak magyarul és eligazodjanak a hivatali útvesztőben. Többek között szociális munkások, interkulturális segítők, tanárok és jogászok dolgoznak nálunk” – magyarázta.

A Menedék Egyesület is megszenvedi a menekültellenes magyar kormányzati politikát, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy a hétköznapok szintjén nincs olyan elutasítás, mint azt a hivatalos propaganda alapján sejteni lehetne. „Minket is azok között tart számon a kormány, akiket külföldi ügynökként, vagy a társadalom számára nem kívánatos tevékenységeket folytató szervezetként határoznak meg. 2015 után sokkal nehezebbé vált a munkánk. Korábban állami és kormányzati forrásokból is kaptunk pénzt és emellett EU-s alapokkal dolgoztunk együtt. Az állami források mára teljesen elapadtak, jelenleg az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával, és EU-s alapokkal működünk együtt. Alapítványok és magánszemélyek is támogatnak minket, és egyre több a céges kapcsolatunk. Ebből a szempontból áttörésnek számít az IKEA-val való együttműködés – vázolta a jelenlegi helyzetet a Menedék Egyesült vezetője. 

„Több hátrányos helyzetű csoportot is támogatunk annak érdekében, hogy mindenkinek egyenlő lehetőségeket biztosítsunk. Az IKEA 2014 óta folyamatosan támogat már különféle menekülteket támogató szervezeteket, a befogadás és egyenlőség ugyanis az alapértékeink közé tartozik. Magyarországon is adtunk már munkát menekülteknek, a Menedék Egyesülettel közösen kezdett program célja a munkavállalói készségek kialakítása” – magyarázta az IKEA-t képviselő Kiss Enikő. A lakberendezési cég márciusban kezdett bele a közös projektbe és azóta 12 menekültnek adtak már állásajánlatot. „Hosszú távú terveink vannak, 2023 augusztusáig több mint 30 menekültnek szeretnénk itt állást ajánlani. Ez nem Magyarország-specifikus program, az IKEA-ban Csehország Magyarország és Szlovákia számít egy régiónak, s a három országban közel kilencven embert próbálunk álláshoz segíteni. Egyébként harminc országban van ilyen IKEA-program” – mondta Kiss Enikő.

A program három pillérre épül, az első szakaszban a Menedék Egyesülettel való együttműködés révén a menekültek a munkavállalásban való jártasságot szerezhetnek.  Ezt követően a menekültek egy IKEA-tréningen vesznek részt, ahol információkat kapnak a cégről és a munkalehetőségekről. Ezt követően jelentkezhetnek állásra a program résztvevői, akiknek a többi érdeklődőhöz hasonlóan végig kell járniuk a kiválasztási folyamatot. „Arra is figyelünk, hogy a saját munkatársainkat is tréningezzük, különösen azokat, akik közvetlen kapcsolatban vannak a menekültekkel. A kiválasztást követően a menekültek számára egy 75-90 órás magyar tanfolyamot is tartunk. Közben szeretnénk megváltoztatni a menekülteket övező narratívát is, ha megismerik őket, egészen más lesz a hozzáállása az embereknek” – tette hozzá Kis Enikő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!