szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Nasdaq-on Arany Sárkánynak hívják a kínai high tech részvényeket, amelyek a nagy pénzügyi válság óta a legnagyobb veszteséget szenvedték el júliusban: 22 százalékkal csökkent az értékük - írja a Financial Times, amely emlékeztet arra, hogy nagy a bizonytalanság a piacokon, amióta Peking úgy döntött, hogy megregulázza a túlságosan is független cégeket.

170 milliárd dollárt veszített a Tencent júliusban, és ezzel a piac legrosszabb befektetésévé vált - írja a Bloomberg. A tíz legrosszabbul teljesítő részvény közül kilenc jelenleg kínai. Köztük van az Alibaba is, melynek alapító atyja, Jack Ma még nem is oly rég Kína leggazdagabb embere volt, aki Hszi Csinping elnök barátságával dicsekedett. Peking az ő megrendszabályozásával kezdte meg új gazdaságpolitikáját, amely szigorú ellenőrzés alá kívánja vonni a high tech cégeket, a tőzsde kedvenceit.

Miért indult meg a mostani nagy eladási hullám?

Azért, mert a Bloomberg jelezte: Peking óriási büntetéseket akar kiróni az egyik óriásra, a Didire. Azután jött a következő rossz hír: a Kínát vaskézzel kormányzó kommunista párt a magánoktatás virágzó üzletét is ellenőrzése alá kívánja vonni.

A harmadik csapás, amely padlóra küldte a Tencentet az volt, hogy rákényszerítették a kínai informatikai óriást, hogy adja fel exkluzív zenei jogait. Ezenkívül kartellezés miatt csinos büntetést is kiróttak rájuk.

A negyedik csapást az informatikai óriásoknak azt jelentette, hogy a házhozszállítás dolgozóinak minimálbért állapított meg a pekingi piac felügyeleti hatóság. Eddig a pizzafutárok és házhoz szállító sofőrök éhbérért dolgoztak, jócskán növelve a profitot. Az új intézkedés várhatóan sokba kerül az Alibabának vagy a Meituannak, amelyek az internetes kereskedésből élnek.

Nemcsak az informatika óriásai vannak bajban

Az ingatlan szektor óriása, a China Evergrande Group részvényeinek ára is 13,41 százalékkal csökkent egyetlen nap alatt, mert a hitelpiramis, amelyen a cég üldögél meglehetősen ingatagnak bizonyul. Peking ezt az átláthatatlan hitelpiramis-rendszert is újraszabályozza, mert a vezetés attól tart, hogy kicsúszhat a kezéből az ellenőrzés ezen a kulcsfontosságú területen.

Liu Ho miniszterelnök-helyettes kapta azt a feladatot, hogy megtisztítsa a pénzügyi rendszert. A Harvard egyetemen doktorált kínai vezetőt aztán átirányították az USA-Kína kereskedelmi háború frontjára. Minthogy ott most befagyott szinte minden, ezért Pekingben megkezdhette munkáját a pénzügyek rendezésének bizottsága élén Liu Ho miniszterelnök-helyettessel.

"Önmagukban Peking intézkedéseit nem lehet bírálni, hiszen rendbe kell tenni sok mindent, de az időzítés rosszul sikerült" - írja elemzésében a Mizuho bank szakértője, Vishnu Varathan, hozzátéve: "a külföldi befektetők azt a tanulságot vonhatják le, hogy kiviheted a cégedet Kínából egy külföldi tőzsdére, de nem veheted ki a kínai kockázatot a vállalatból."

A Bloomberg által megkérdezett 68 szakértő közül ennek ellenére 62 úgy látja, hogy érdemes vásárolni kínai részvényeket különösen most, hogy az árfolyamuk a mélybezuhant.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!