szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Európa nyugati feléhez képest sokkal hamarabb visszaállhat a járvány után a szépség- és testápolási piac Keleten.

Gyorsabban fog helyreállni a kelet-európai szépségápolási piac a nyugatihoz képest, annak köszönhetően, hogy relatív kisebb, de erősebb itt a sminkelési kultúra és egyre fiatalabb a vásárlóközönség is – derül ki az Euromonitor International az európai szépségápolási piacra vonatkozó legújabb jelentéséből.

A jelentés szerint a szépség- és testápolási piacot egész Európában negatívan érintette a koronavírus-járvány: Kelet-Európában 8, Nyugaton pedig 3 százalékkal esett vissza összességében 2020-ban.

A dekorkozmetikumok, a parfümök és a fényvédő termékek szegmense csökkent a legnagyobbat. Előbbi kettőben 2025 előtt nem is várják, hogy visszaállna a kereslet.

A járványhelyzetnek legellenállóbbnak pedig a fürdéshez és zuhanyzáshoz, valamint szájápoláshoz használt termékek, valamint a bőrápolás bizonyult. A szakértők szerint ezek a kategóriák járulnak majd hozzá a szépségápolási piac helyreállásához a leginkább.

A fürdés-zuhanyzás kategóriába tartozó kézfertőtlenítők és folyékony szappanok eladásaival kapcsolatban a példa nélküli növekedés után csak mérsékelt emelkedésre számítanak a szakértők a következő 5 évben.

A legnagyobb növekedést azonban a száj- és bőrápolásnak jósolják 2025-ig, az olyan trendeknek miatt, mint az egyre fontosabbnak tartott egészség és wellness, valamint a szájhigiéniai termékek prémiummá válása.

A szépségápolási piac különböző Európában: a jelentés szerint a nyugat-európai szépség- és testápolási piac egyre fragmentáltabb, az olyan “nagyágyúk”, mint a L’Oréal csoport, az Unilever vagy a Procter & Gamble uralmát egyre jobban döntögetik kisebb piaci szereplők. Ezzel szemben a nagy szereplők piaci helyzete stabilnak bizonyult Európa keleti részén, ahol a piacból részeket is elvettek a pandémia miatt sérülékenyebbnek számító kisebb márkáktól.

Az online kereskedelem részesedése pedig 2020-ban először ért el a megkétszereződés után 11 százalékot az eladásokból: interneten bőr- és hajápolási termékeket, valamint parfümöket vásároltak leginkább. Ez azért jelentős eredmény, mert 2015-ben még csak a szépség- és testápolási termékek forgalmának 5 százaléka bonyolódott online. Így azok a cégek nyertek nagyot (és fognak hasznot húzni továbbra is ebből) a világjárvány alatt, akik a többcsatornás értékesítést ki tudták használni 2020-ban.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Zhvg

Hiába ér véget a nyár, a fényvédőkre továbbra is szükségünk lehet

A legtöbben a nyaralásuk alatt nyúlnak csak fényvédőhöz, az igazán tudatosak viszont egész évben használják. De számos környezettel, és az egészségünkkel kapcsolatos aggály is felmerült a naptejekkel kapcsolatban az elmúlt években. De melyik a fontosabb? A környezettudatosság vagy az egészségünk védelme?