szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Kaisz Szájed elnök különleges jogokkal ruházta fel saját magát Tunéziában, ahol az ország és az arab világ történetében először nőt nevezett ki a kormányfői tisztségre. Nazsla Buden Romdhan most kormányt alakít, hogy megpróbálja megoldani Tunézia égető gondjait, a munkanélküliséget és a korrupciót az arab tavasz mintaországában.

Nagyon intelligens nő – mondja a 63 éves miniszterelnökről egykori professzora. Geológia szakon végzett a mostani kormányfő, aki azt tanulta az egyetemen, hogy mindent gondosan meg kell terveznie. Nazsla Buden Romdhan már az egyetemen azt mondta: "ha van egy víziód, akkor hozzá keresel stratégiát" – emlékezik egykori professzora, aki a közszolgálati RFI-nek nyilatkozott.

"Tunézia becsületére válik, és megtiszteltetés a nőknek Tunéziában, hogy a történelem során először ilyen posztra kerülhetnek az arab világban" – hangsúlyozza a köztársasági elnök, aki szinte teljhatalommal irányítja az országot amióta a parlamentet júliusban a háttérbe szorította.

Az már a jövő kérdése, hogy a miniszterelnöknő kirakati bábu lesz, vagy komoly hatalmi tényező. A francia sajtó mindenesetre arra mutat rá, hogy az angolul és franciául jól beszélő miniszterelnök politikus, aki eddig a felsőoktatási minisztériumban dolgozott, nagyon ügyesen bánik az emberekkel.

"Nemcsak a problémákat, de az embereket is villámgyorsan felismeri és kiismeri" – mondja egykori professzora. Soft skillsnek nevezik a HR-osztályokon azokat a jó tulajdonságokat, amelyeket nélkülözhetetlennek tartanak egy vezetőnél. Ezeknek bővében van az új miniszterelnök, akinek szüksége is lesz ezekre, mert beosztottainak döntő többsége férfi, akik az arab világban nem könnyen fogadnak el egy nőt döntéshozó szerepben.

A legfontosabb azonban az elnökhöz fűződő kapcsolat. Kaisz Szájed államfő nem hagy sok kétséget afelől, hogy egyedül kívánja irányítani Tunéziát, vagyis nem sok teret hagy a miniszterelnöknek. A korábbi kormányfővel az elnöknek rengeteg összetűzése volt, és kettészakadt a hatalmi tábor. Valóságos hidegháború alakult ki az államfő és a korábbi miniszterelnök között, és emiatt a hatalom szinte döntésképtelen lett.

Harc a korrupció ellen

A kormány fő feladata az lesz, hogy "véget vessen a korrupciónak és a káosznak az állami intézményekben" – hangsúlyozta az államfő abban a videóban, melyben bejelentette a miniszterelnök-asszony kinevezését. Tunézia diktátora, Ben Ali a korrupcióba bukott bele, és abba, hogy nem tudott munkát adni a fiatalok százezreinek.

Emiatt robbant ki mozgalom a diktatúra megdöntésére, ezzel kezdődött az arab tavasz. Az új miniszterelnök eddigi feladata az volt, hogy állást találjon a fiatal diplomásoknak Tunéziában. A gazdaság stagnál, külföldön pedig nagyon csekély a fogadókészség. Ami a korrupciót illeti: az ugyanúgy jellemzi a demokráciát, mint a diktatúrát, és az arab világ első női miniszterelnökének kisebbfajta csodát kellene tennie ahhoz, hogy azt megszüntesse Tunéziában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!