szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mind valószínűbbnek tartják Brüsszelben, hogy Boris Johnson felrobbantja a diplomáciai atombombát, vagyis beveti a 16-ik paragrafust, felfüggesztve ezzel az északír jegyzőkönyvet – tudósít a Politico. Az ír külügyminiszter szerint válaszképpen Brüsszelnek fel kellene függesztenie magát a kereskedelmi egyezményt.

Szerdán délelőtt Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnökének vezetésével tekintik át a tagállamok nagykövetei Brüsszelben a brexit még vitatott ügyeit. Mindenki pesszimista, a legtöbben biztosra veszik, hogy a jövő héten Boris Johnson brit miniszterelnök beveti a 16-os paragrafust, és kidobja az ablakon az északír jegyzőkönyvet.

Ez ugyanis belül tartja Észak-Írországot az Európai Unió vámrendszerében vagyis az Ír-szigeten belül nincs komoly vámvizsgálat, viszont a Brexit miatt Nagy-Britannia és Észak-Írország között van. Közben viszont Észak-Írország továbbra is az Egyesült Királyság része.

Ezt a brit konzervatív kormány nem akarja elfogadni, noha Boris Johnson is aláírta az északír jegyzőkönyvet. Akkori főtanácsadója szerint Boris Johnsonnak halvány fogalma sem volt arról, hogy tulajdonképp mit is ír alá. Nem is érdekelte különösebben, mert a választások után szét akarta tépni a jegyzőkönyvet.

Az Európai Unió módosította az északír jegyzőkönyvet október 13-án, de brit részről így sem látják elfogadhatónak.

Simon Coveney ír külügyminiszter szerint London "tudatosan rontja a kapcsolatait az Európai Unióval", ezért válaszképpen fel kellene függeszteni a kereskedelmi egyezményt.

Brüsszel megosztott

"Abban konszenzus van, hogy London túl messzire megy, de a szankciókról egyelőre nincs megállapodás" – mondta el három uniós nagykövet a Politico tudósítójának Brüsszelben.

Két csoport alakult ki Brexit ügyben: a mérsékeltek még várnának arra, hogy mit lép London. A kemény vonal hívei – élükön a franciákkal – oda akarnak csapni.

A mérsékeltek ugyanakkor attól tartanak, hogy kereskedelmi háború alakulhat ki a kemény fellépés miatt. A franciák viszont kemény üzenetet akarnak küldeni Londonba. Ez az utóbbi irányzat erősödőben van – állapítja meg a Politico, amely szerint még az eddig óvatos németek is hajlanak arra, hogy vámokkal fenyegessék meg Nagy-Britanniát.

Milyen széles körű legyen a megtorlás?

Erről is eszmét cserélnek az uniós nagykövetek szerdán Brüsszelben. Egyes álláspontok szerint csakis a kereskedelemre terjednének ki a szankciók, míg mások szerint az egész egyezményt fel kellene függeszteni abban az esetben, ha Boris Johnson a 16-os paragrafus alkalmazásához folyamodik.

Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy Brüsszel ugyanúgy kezelné Nagy-Britanniát, mint Kínát vagy az Egyesült Államokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!