szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ezt jósolja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), amely arra alapozza optimizmusát, hogy az USA-ban elmúlt az Ida hurrikán hatása, ezért a Mexikói-öböl környékének olajtermelése felfutott.

1,4 millió hordóval növekedett a napi olajkitermelés októberben – írja a CNN portál a Nemzetközi Energiaügynökség adataira támaszkodva. A Párizsban működő szervezet szerint novemberben és decemberben további napi 1,5 millió hordóval nőhet a globális olajkitermelés, főként az Egyesült Államokban.

"Az olajpiac továbbra is szoros marad, de mutatkoznak már az enyhülés jelei, amelyek megállíthatják az áremelkedést" – hangsúlyozza az IEA jelentése.

USA kontra OPEC +

Biden elnök személyesen kérte az OPEC + szervezet államait, hogy növeljék gyorsabban az olajkitermelést a tervezett 400 ezer hordónál. Ezt követően a hatheti csúcs után hatheti mélypontra csökkent a nyersolaj ára.

Az eddigi csütörtöki kerekedésben a Brent ára a 79,28 és a 80,35 dollár közötti, míg a WTI-é a 77,08 és a 78,44 dollár közötti sávban mozgott. Három héttel ezelőtt a Brent 86,70 dolláron hároméves, a WTI pedig 85,41 dolláron hétéves csúcson is járt.

Az amerikai kitermelés várható mennyiségét a negyedik negyedévre napi 300 ezer hordóval növelte meg az IEA, amely a jövő évre napi 200 ezer hordóval több amerikai olajat jósol, mint eddig.

Mindeközben a globális benzinkereslet dinamikusan növekszik. Emiatt az utolsó negyedév várható globális keresletét napi 250 ezer hordóval emelte a Nemzetközi Energiaügynökség, amely hangsúlyozza, hogy Ázsiában különösen dinamikus a növekedés. Kínában és Indiában több mint 10%-kal haladja meg a 2019-es pandémia előtti szintet.

Mindez annak ellenére történik, hogy az elektromos járművek eladása is rekordokat döntöget: mind szeptemberben, mind októberben rekordeladásokról számoltak be a kereskedők.

Milyen hatása lehet a járvány negyedik hullámának Európában?

Ez visszafoghatja a benzin keresletet éppúgy, mint az ipari termelés növekedésének gyengülése. A magas olajár is sokakat arra ösztönözhet, hogy fogják vissza benzinfogyasztásukat Európában.

Az USA-ban viszont a korlátozások megszűnésével dinamikusan nő a kereslet: az emberek egyre mobilabbak annak ellenére, hogy egyre többet kell fizetni a benzinkutaknál.

A helyzetet összegezve az IEA nem változtatott jövő évi globális keresleti előrejelzésén. E szerint napi 5,5 millió hordós növekedés várható az idén, és 3,4 millió hordós jövőre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!