szerző:
Tetszett a cikk?

A magyarok nagyjából harmada tesz félre pénzt az OTP Öngondoskodási Indexe szerint, főleg a fiatalok próbálnak tudatosan spórolni. A megkérdezettek kétharmada szerint időskorában nem lesz elég számára az állami nyugdíj, ehhez képest sokan vagy csak az állami nyugdíjra hagyatkoznak, vagy nem tudják, hogy miből élnek majd meg.

A világjárvány sem változtatott érdemben a magyarok megtakarítási szokásain – erre jutott az OTP Öngondoskodási Indexe. A mutató az elmúlt tíz évben, amióta rendszeresen elkészítik a felmérést, minimálisan mozgott. 32 és 38 százalék között csak egy-egy százalékpontokat változik az öngondoskodók aránya, ebben a friss felmérés sem hozott újdonságot, 35-ről 34 százalékra csökkent az arány.

Az 1500, 18 és 75 év közötti magyar megkérdezésével készült felmérésben az emberek 27 százaléka mondta azt, hogy romlott a háztartásának anyagi helyzete a járvány időszakában, míg tavaly ilyenkor 35 százalék válaszolta ezt. 63 százalék helyzete nem változott, 11 százaléké javult.

A jövedelemcsökkenésre többféleképpen reagáltak az emberek: a nagy többség visszavett a kiadásokból (83 százalék), és ha ez nem volt elég, hozzányúltak az otthon tartott pénzhez (57 százalék), vagy a banki megtakarításhoz (20 százalék). Kölcsön is viszonylag sokan kértek a közvetlen ismerősöktől (28 százalék).

A mostani megtakarítások között az életbiztosítások, a lekötött bankbetétek és a nyugdíjbiztosítások a leggyakoribbak, értékpapírszámlája a lakosság hetedének van csak. Kovács Antal, az OTP Bank Retail divíziójának vezérigazgató-helyettese arról is beszélt a felmérést bemutató sajtótájékoztatón, hogy nagyon sokan tartják folyószámlán a pénzüket, őket rendkívül nehéz meggyőzni arról, hogy más takarékoskodási formákkal jobban járnának.

Az újranyitás után több pénzt költenek a megkérdezettek, de ennek nem az az oka, hogy többet vásárolnának, hanem az, hogy szinte minden drágább lett.

A járvány óta többen tesznek félre pénzt életbiztosításba, mint korábban – ezt nem csak az Öngondoskodási Index mutatta ki, az OTP belső mutatóin is ez látszik.

Nem oldódott meg a nyugdíjparadoxon sem: 35 százalék mondta azt, hogy nyugdíjaskorában csak a nyugdíjából tud majd megélni, sem befektetésből, sem más megtakarításból nem lesz jövedelme, miközben 63 százalék szerint az állami nyugdíj nem lesz elég számára. Legalább ennyire súlyos adat az, hogy

a kérdésre, hogy miből fog megélni nyugdíjasként, 26 százalék azt válaszolta, nem tudja.

Kovács Antal arra is kitért: noha az öngondoskodás összesített mutatója alig változik, a generációs törésvonal jól látható. A fiatalok kimondottan érdeklődőek a megtakarítási lehetőségek iránt, az idősebbek ragadtak bele jobban abba a Közép- és Kelet-Európában hagyományosan jellemző felfogásba, hogy túlságosan nem érdemes az öngondoskodással foglalkozni.

Egy banki sajtótájékoztatón ritkaság, hogy az egyik megszólalónak egy pszichológust kérjenek fel, de ezúttal Dúll Andrea környezetpszichológus is kommentálta az eredményeket. Ő arra tért ki, hogy olyan folyamatokról van szó a felmérésében, amelyeken nagyon nehéz gyorsan változtatni. A régi szokásokhoz ragaszkodnak sokan a készpénz használatában is, de abban is, hogy az államtól várják a segítséget a saját megtakarítások helyett – mondta el.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bank360.hu Vállalkozás

Hiába nő a kezelt vagyon, kevesebben vannak az önkéntes nyugdíjpénztárakban, mint tavaly

Az önkéntes nyugdíjpénztárak által kezelt vagyon a második negyedév végén meghaladta az 1677 milliárd forintot – 2020. év végéhez képest ez 3,2 százalékos növekedést jelent. A taglétszám viszont a korábbi trendekhez hasonlóan csökkent, a tavalyi évhez viszonyítva 0,9 százalékkal, ráadásul a tagok átlagéletkora is emelkedik. A Bank360.hu elemzői arról kérdezték az önkéntes nyugdíjpénztárakat, hogy mennyit számítanak az online megoldások a tagtoborzás során, illetve hogy milyen eredményekre számítanak a második félévben.

Bank360.hu Gazdaság

Van még értelme idén az öngondoskodásnak?

A kormány kivételes intézkedésének köszönhetően a gyermeket nevelő szülők a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót egy az egyben visszakapják, de legfeljebb a 2020. december havi adatok alapján számolt éves átlagbér adótartalmáig szóló összeget – ez maximum 809 ezer forint fejenként. Ezzel az intézkedéssel az adózók egy részének nem marad szja-ja, amit más kedvezményeknek köszönhetően visszaigényelhetnének, ami az év utolsó hónapjaiban befizetett megtakarításokra is hatással lehet. A Bank360.hu elemzői összefoglalták, mely pénzügyi szolgáltatásokat érintheti hátrányosan a kivételes kedvezmény.