szerző:
Bank360.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Fejlesztési Bank által koordinált Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön november 30. után már nem lesz elérhető, a Széchenyi GO! hitelek viszont továbbra is maradnak a piacon, kedvező forrást biztosítva a koronavírus-járvány idején nehéz helyzetbe került vállalkozásoknak. A Bank360.hu arról kérdezte a hitelintézeteket, hogy a kedvezményes vállalati hitelek milyen eredményeket hoztak az elmúlt időszakban.

Közel kilenc hónap után véget ér a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön program, november 30. után már nem lehet új igénylést beadni. A mikrovállalkozásokat célzó kedvezményes kölcsön volt az egyik eleme a koronavírus-járvány hatására jelentősen átalakult vállalati hitelpiacnak. 2021. március 8-tól lehetett igénybe venni a legfeljebb 10 millió forintos hitelt, októbertől kezdve pedig akár azok is beadhatták az igénylést, akik előtte már egyszer felvették a kölcsönt. A Bank360.hu elemzői a bankokat kérdezték a kamatmentes gyorskölcsön eredményeiről.

Az OTP Bank válaszában elmondta, hogy a fiókjaiban a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön iránt benyújtott kérelmek száma megtöbbszöröződött, miután 2021. október 1-től a Magyar Fejlesztési Bank módosított a konstrukció feltételein. Beszámolt a pénzintézet arról is, hogy a konstrukció indulása óta a befogadott kérelmek összege átlépte a 33,9 milliárd forintot.

A hitelintézethez eddig több mint 4000 vállalkozás nyújtott be támogatási kérelmet a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönre, a hitelkérelmek átlagos összege 8,5 millió forint - ez körülbelül 34 milliárd forintnyi hitelösszeget feltételez. Az érintett ügyfelek 7 százaléka másodszorra is igénybe vette a hitelt. 

A Takarékbanknál nem volt érezhető növekedés a hitelkérelmek számában a program végéhez közeledve, azonban sokan fordultak másodszorra is a kamatmentes hitel felé. A Takarékbanknál a beadott kérelmek több mint 11 százaléka második hiteligénylés volt. A Kamatmentes Gyorskölcsönből a harmadik negyedév végéig több mint 26 milliárd forintot folyósított a hitelintézet. 

A Széchenyi GO! hitelek továbbra is elérhetőek 

A másik, jelenleg is futó államilag támogatott hitelprogram, a Széchenyi GO! kölcsönei a legtöbb magyarországi pénzintézetnél elérhetők. A Bank360 az eddigi folyósításokról és felhasználási célokról kérdezte a bankokat. 

A CIB Bank eddig több mint 6,5 milliárd forint értékben folyósított Széchenyi GO! hiteleket a júliusi indulás óta - ennek 62 százaléka folyószámlahitel volt, 38 százaléka pedig likviditási hitel.

Az Erste Bankhoz a nyári indulás óta 400 hitelkérelem futott be, és összesen 11 milliárd forintnyi hitelösszegre szerződött. A mikrovállalkozások körében a folyószámlahitel a legnépszerűbb, míg a kis- és közepes vállalkozások esetében a forgóeszköz- és folyószámlahitelek mellett a beruházási célú források iránt is jelentős a kereslet.

Az OTP Banknál 72 milliárd forintra kötöttek már szerződést, több mint 2500 vállalkozással - az összeg 90 százalékát már folyósították is. Az ügyfelek leginkább a likviditási nehézségek áthidalására alkalmas folyószámlahitelt keresik, de népszerű a szabad felhasználású forgóeszközhitel is.

A mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások aktivitása a Széchenyi Kártya Program GO!-ban még nem közelítette meg a korábbi, államilag támogatott gazdaságélénkítő programokban látott szintet, ám az OTP Bank az agrárium részéről is növekvő érdeklődésre számít az év végéig.

A Takarékbank szeptember végéig 32,5 milliárd forintnyi hitelösszeget folyósított a Széchenyi GO! konstrukciókból, készletbeszerzés és működési költség finanszírozás célokra.

Az UniCredit Bank közlése szerint 7 milliárd forint körül van az általuk folyósított hitelösszeg Széchenyi Hitel GO! konstrukciókra, ebből hozzávetőleg 55 százalékot folyószámlahitelként igényeltek, a fennmaradó volumen pedig körülbelül fele-fele arányban oszlik meg a likviditási és beruházási hitelek között. A hitelek célja elsődlegesen a vállalkozások likviditásának biztosítása és a meglévő hitelek refinanszírozása, ám az alacsony ügyfélkamat és a kedvező termékfeltételek miatt az új beruházások finanszírozása is népszerű cél - az UniCredit Bank ügyfelei jellemzően ingatlanok és gépek beszerzésére vették igénybe a kölcsönt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!