szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptemberről októberre 4,5 százalékkal drágultak az ipari termelői árak, éves összevetésben a drágulás 18,5 százalékos.

2021 októberében az ipari termelői árak átlagosan 18,5 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban – írja jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása befolyásolta. A belföldi értékesítés árai 26,6, az exportértékesítés árai 14,3 százalékkal növekedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítési árak 5,8, az exportértékesítési árak 3,9, így az ipari termelői árak összességében 4,5 százalékkal emelkedtek.

Az éves ipari infláció 2017 januárja óta egyszer sem volt ilyen magas, és a megelőző hónapok éves alapú 14 százalékos adatához képest is kiugrást jelent.

Az áremelkedés üteme az előző hónaphoz képest 4,5 százalék volt, ami szintén sokéves rekord.

Az ipari termelői árak emelkedése természetesen idővel megjelenik a fogyasztói árakban is, így az ipari termelői árak elszállása az inflációt is tovább gerjeszti. A jegybank novemberre 7 százalékos inflációt vár, majd lassú csökkenést, de a 3 százalékos cél jó eséllyel 2022 végére sem lesz meg.

2021. októberben a 2020. októberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 26,6 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 19,9, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 42,9 százalékos volt a drágulás.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 37,4, a beruházási javakat gyártókban 5,8, a fogyasztási cikkeket gyártókban 7,0 százalékkal emelkedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 14,3 százalékkal nőttek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 8,5, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak emelkedése és a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében – 212,2 százalékos volt a drágulás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!