Tetszett a cikk?

Egyre többen fordulnak a magánegészségügyi szolgáltatások felé, ám biztosítás nélkül ennek súlyos ára lehet.

Ancsát néhány hete egy sima hétköznap este erős görcsök kezdték el gyötörni. Az ijedtség miatt bevitték a sürgősségire. Ott kiderült: epeköve van, amire injekciót és gyógyszert kapott, majd hazaküldték. A probléma viszont a gyógyszeres kezelés ellenére sem múlt el, így magánorvost kerestek. Vizsgálati időpontot egy héten belülre kapott, egy-két napon belül a műtét is rendben lezajlott magánúton.

Ancsának a vizsgálatok és a beavatkozások után 720 000 forintról szóló számlát nyújtott be a szolgáltató. Megtakarításból kifizette a család a nem kevés pénzt. Persze a költségek nem érték meglepetésként. Aki a magánegészségügyet választja, az tudja: a gyorsaságért, a precíz, modern, ügyfélorientált szolgáltatásért jócskán bele kell nyúlni a pénztárcába Magyarországon is. A kiadások gyakran több százezer vagy akár milliós nagyságrendűek lehetnek.

Már nem az elit kiváltsága

“Mai napig ez a legnagyobb tévhit a magánegészségügyről. Hogy ezt kénytelen vagy te kifizetni” – magyarázza Vincze Ramóna, a Grantis egészségbiztosítási szakértője, aki maga és családja is magánszolgáltató segítségével vette fel a harcot egy betegséggel nemrégiben, így első kézből tapasztalta meg a fontosságát annak, hogy gyorsan kerüljön a gyermeke megfelelő szakemberhez.

Egy nagy különbség viszont van Ramóna és Ancsa története között: Ramóna pontosan tisztában volt vele, hogy a számláit (egészen pontosan 540 000 forintot) nem ő fogja a vésztartalékaiból rendezni. A biztosítója állja majd a cehchet helyette, neki egy forintot sem kell kifizetni. Olyan egészségbiztosítást kötött ugyanis, amely fedezte a nagyobb összegű laborvizsgálatok, a beavatkozás, sőt, a rehabilitáció költségeit is.

Úri luxus – gondolhatják sokan, ám például Ramóna mindezért havonta 12 500 forint biztosítási díjat fizet, ami ma Magyarországon egy kétfős vacsora ára egy közepes fővárosi étteremben. De ahogy a Grantis gyűjtéséből kiderül, kisebb összegért is kaphatunk védelmet: a tanácsadó szerint az egészségbiztosítási piacon évek óta fokozódó verseny árleszorító hatása és a bérek alakulása mára egy sokkal szélesebb kör számára tették elérhetővé ezt a szolgáltatást.

A Grantis tanácsadója azt is kiszámolta: Ancsa 720 000 forintos privát kórházi számláját több biztosító is fedezte volna havi 15-20 ezer forintos egészségbiztosítással.

Az éves szűréstől a tokiói szívsebészig

A legtöbb csomag, még a fapadosabbak is szerveznek járóbeteg-szakellátást általában több mint egy tucat kategóriában (ilyen például a belgyógyászat, szemészet, ortopédia, bőrgyógyászat stb.), egynapos sebészetet, kisebb ambuláns műtéteket (kéz-, mellkassebészet), akár nagyösszegű laboratóriumi vagy diagnosztikai vizsgálatot (CT, MRI, PET-CT stb.) is. Jellemzően minden csomag tartalmaz 24 órás orvosi vonalat, amin keresztül bármikor beszélhetünk egy képzett orvossal, ha gyanús tüneteket észlelünk magunkon. Egyes esetekben az alapcsomagok is tartalmaznak második orvosi szakvéleményt is. Ezek az egészségbiztosítási csomagok akár kevesebb mint havi 10 000 forintért is köthetők, de Vincze Ramóna szerint “érdemes számításba venni, hogy egy komolyabb vizsgálat vagy beavatkozás elérheti a biztosító által vállalt összeghatárt, így nekünk kell az afeletti részt önerőből kipótolni”.

A komolyabb csomagoknál ez az összeghatár is jóval magasabb vagy korlátlan, továbbá fedezhetik például az éves menedzserszűrést, terhesgondozást vagy fogászati beavatkozást, amelyek önmagukban is gyakran elérik a több százezres árcédulát. Olyan extra szolgáltatások is bekerülnek, mint a díjmentes védőoltások például influenza ellen, pszichiátriai kezelés, kórházi napidíj vagy éppen a rendszeres gyógytorna.

A csúcskategória, az egészségbiztosítások Rolls Royce-a pedig az éves több millió forint feletti díj ellenében megszerzi a világ legjobb specialistáit, akár rákról vagy szívműtétről legyen szó.

A Grantis gyűjtéséből kiderül, hogy az általuk figyelt pénzügyi szolgáltatók milyen csomagokat és milyen szolgáltatásokat nyújtanak.

Néhány ezertől a százezres havi díjig

Több összetevő határozza meg, hogy pontosan mennyibe kerül az egészségbiztosításunk. Nyilván a legfontosabb, hogy az adott csomagon keresztül mennyi szolgáltatást érünk el és azokat milyen összeghatárig. De szintén hangsúlyos a korunk, egyes esetekben pedig a kórelőzményünk is meghatározó lehet, van-e meglévő betegségünk, ami hatással lehet a szolgáltatás igénybevételére.

A Grantis megvizsgálta, hogyan változnak a fenti csomagok díjai, ha egy 30, 40 vagy egy 50 éves magánszemély köti őket.

Ahogy az látszik a szolgáltatásokkal összehasonlítva, már havi 20 000 forint alatt is találunk több biztosítónál is jól felszerelt egészségbiztosítást. Ez a költség pedig mindenképpen kedvezőbb, mintha zsebből fizetnénk egyszer sokat. Az NN biztosító friss felmérése szerint az aktív korúak több mint fele vett már igénybe magánegészségügyi szolgáltatást. Ők átlagosan 113 ezer forintot költenek (több mint 5 havi biztosítási díj) és 10-ből 6 páciens érezte úgy, hogy ez az egyszeri kiadás megterhelő.

Aki még így is sokallja az egy főre eső havi díjat, annak érdemes elgondolkoznia azon, hogy akár az egész családot biztosítja, hiszen ilyenkor a legtöbb biztosító valamilyen mennyiségi kedvezményt nyújt, de szintén több biztosítónál is olcsósíthatunk, ha más, például nyugdíj- vagy lakásbiztosítást is kötünk.

Betett a koronavírus a várólistáknak

“Amivel a legtöbben nem számolnak, hogy egy komolyabb beavatkozás nemcsak egy egyszeri kiadással jár. Ha több hét lábadozásra van szükség és nem tudunk dolgozni, egy katás vállalkozó például csak megtakarításra támaszkodhat, de az alkalmazotti táppénz sem elég sokaknak. Az egészségbiztosítások között viszont találunk olyan megoldást, ami nem csak a beavatkozás költségét fedezi, de például kórházi napidíjat fizet, amíg bent vagyunk” – mondja Ramóna.

Szerinte érdemes azt is “beárazni”, hogy a közegészségügyet választva egy várólistás beavatkozásra várakozva mennyivel ront állapotunkon és keresőképességünkön a stressz és a bizonytalanság. Márpedig a járvány miatt elhalasztott beavatkozások miatt bőven megnőtt a várakozási idő, ameddig akár a fájdalommal is együtt kell élni.

A gond csak az, hogy a várólisták hosszáról és a várakozó betegek számáról adatot közlő NEAK néhány napja már nem közli, hogy mekkora a tényleges várakozási idő a fontosabb várólistás beavatkozásokra, csak az elmúlt 6 hónap átlagát nézhetik meg azok, akik szeretnék tudni, hogy mennyi időn belül kerülhetnek sorra. A Grantis egy korábbi, 2021. októberi gyűjtése alapján akkor az alábbi hosszúsággal tervezhettek a betegek:

A koronavírus-járvány mindenesetre rávilágított, hogy nagyon gyorsan túlterheltté válhat a közegészségügy, amikor egyszerűen nincs lehetőség a rutin- és egynapos műtétek elvégzésére az életmentés mellett. Az ilyen és ehhez hasonló tapasztalatok miatt – bár évek óta gyorsan fejlődik – 2021-ben jócskán megerősödött a hazai privátegészségügy piaca és áramlanak a páciensek.

A Grantisnál azt tapasztalják, az érdeklődés egyre nagyobb, a növekedés pedig két számjegyű: tavaly az első három negyedévben több mint 13 százalékkal többen kötöttek szerződést az előző év azonos időszakához képest, de a vállalt díjak nagysága is több mint 20 százalékkal emelkedett, ami azt jelenti, hogy egyre jobb biztosítási csomagokat választanak az ügyfelek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!