Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Fontolóra vette az Egyesült Királyság kormánya, hogy korlátozza kikötői használatát az orosz hajóknak, írja a Guardian. A kérdés azután került napirendre, hogy kiderült, kedden köt ki a skóciai Orkney-szigeteknél az orosz állam többségi tulajdonában lévő Szovkomflot cég NS Champion nevű olajszállítója, hogy a Flotta olajterminálról kőolajat gyűjtsön be.
A háborúellenes tüntetést is szervező helyiek – köztük ott élő ukránok – legnagyobb megdöbbenésére a brit kormány a helyi tanácsnak azt mondta, jelenleg nem tudják megtagadni a hajó dokkolási engedélyét.
Erre ugyanis jelenleg nincsen semmiféle embargó, szemben például a légtérrel, melyet a britek lezártak az orosz légitársaságok előtt. A brit kormányszóvivő jelezte, tárgyalnak az esetleges behajózási korlátozásról a skót kormánnyal, ha szigorítanak ezen a területen is, az egy nagyobb szankciós csomag része lehet.
Angus Robertson, a skót kormány külügyminisztere a BBC műsorában arról beszélt, hogy ebben a gyorsan változó helyzetben határozottan kell fellépniük.
(Kiemelt kép: Chris, CC-BY-SA 2.0)