szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szankciók kiterjednek az oroszországi szén- és ipari importra, exporttilalmat rendelnek el bizonyos ágazatokban és kitiltják az orosz cégeket az európai közbeszerzésekből.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta az Oroszországgal szembeni ötödik szankciós csomagot, újabb korlátozásokat kivetve a kereskedelemre és a pénzügyre az EU és az Ukrajnát lerohanó oroszok között – tudósít az MTI.

A szankciós csomag uniós behozatali tilalmat rendel el az Oroszországból származó szénre és más szilárd fosszilis üzemanyagokra, valamint megtiltja az orosz hajók kikötését az uniós kikötőkben (kivéve azoknak a hajóknak, amelyek mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, a humanitárius szállítmányokat, illetve nem tiltott energiahordozókat visznek).

Az EU emellett általános tilalmat rendelt el az orosz vállalatok számára az uniós tagállamok közbeszerzéseiben, valamint az orosz és fehérorosz állami szerveknek nyújtott valamennyi pénzügyi támogatásra. Az unió emellett teljes tranzakciós tilalmat vezetett be négy kulcsfontosságú orosz bankra, amelyek az orosz bankszektor piaci részesedésének összesen 23 százalékát teszik ki.

Újabb uniós szankciók jönnek Oroszországgal szemben: befellegzett a paksi bővítésnek?

Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.

A csomag megtiltja minden orosz és fehérorosz cégnek az Európán belüli fuvarozást – kivéve a gyógyszeripari, az orvosi, a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket szállító, illetve a humanitárius célú transzportokat.

Exporttilalom lép érvénybe 10 milliárd euró értékben a sugárhajtómű-üzemanyagot és egyéb áruk, például kvantumszámítógépek, fejlett félvezető-, illetve csúcskategóriájú elektronikai eszközök és szoftverek esetében, valamint behozatali tilalom érvényes 5,5 milliárd euró értében az olyan termékekre, mint a fa, a cement, a műtrágya, valamint egyes luxustermékek.

Az Európai Unió Tanácsának döntése szankcionálja azokat a vállalatokat is, amelyek termékei vagy technológiája szerepet játszik az Ukrajna elleni invázióban. Szankciós listára helyezett oligarchákat és üzletembereket, magas rangú orosz parlamenti tisztviselőket, valamint a dezinformáció terjesztőit és támogatóit, akik – mint írták – szisztematikusan terjesztik a Kreml narratíváját az ukrajnai orosz háborús agresszióról. A megszorító intézkedések kiterjednek a már szankcionáltak családtagjaira is annak érdekében, hogy az uniós szankciókat ne kerülhessék meg.

Az uniós tanács közleményében hozzátette: az orosz agresszió sérti a nemzetközi jogot, a civilek elleni támogatások pedig háborús bűnnek számítanak, amelynek felelőseit bíróság elé kell állítani.

A háborúról szóló percről percre tudósításunkat itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!