Egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy korlátozzák a fegyvervásárlást az USA-ban

Kétpárti megállapodás született a washingtoni szenátusban a kézifegyverek eladásának szigorításáról. Ez távolról sem olyan átfogó törvényjavaslat, mint amilyet Biden szeretett volna, de az első lépés lehet afelé, hogy ne jussanak fegyverhez olyanok, akik önvédelem helyett gyilkolni akarnak.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy korlátozzák a fegyvervásárlást az USA-ban

“Vörös zászló” törvénynek nevezik az USA tagállamaiban azt, amely akadályozza, hogy veszélyes emberek könnyen kézifegyverhez jussanak. Ezeket a törvényeket szigorítaná a közös demokrata-republikánus törvényjavaslat oly módon, hogy az eddiginél jobban utánanéznek majd a fegyvervásárló fiatalok erkölcsi bizonyítványának. Azt is alaposabban megvizsgálják majd, hogy a vásárló nem stróman-e, aki kétes figurák számára vesz fegyvert.

Az elmúlt napokban lövöldözés volt egy iskolában Texasban és egy szupermarketben New York államban, ez arra ösztönözte a republikánus szenátorok egy részét, hogy változtassanak korábbi elutasító álláspontjukon.

A demokratáknak csak minimális többségük van a szenátusban, ezért a törvény elfogadása szempontjából létfontosságú a megállapodás.

“A munka nehezén túlvagyunk” – nyilatkozta vasárnap Chris Murphy szenátor, aki a demokrata tárgyaló küldöttséget vezette. A republikánus delegáció élén John Cornyn szenátor áll. Egyikük sem tagadja, hogy még “sok munka van hátra”, de augusztusra elkészülhet a törvényjavaslat végleges változata.

“Már hétfő reggel hozzálátunk a jogi szöveghez” – hangsúlyozta a demokrata szenátor.

Nincs garancia a törvény elfogadására

Úgy kell megfogalmaznia a törvényt, hogy elegendő számú képviselő és szenátor támogassa azt a döntő szavazáson – írja a Reuters. A hírügynökség emlékeztet arra, hogy a hétvégén tízezrek tüntettek a fegyverkorlátozás érdekében, a legtöbben épp Washingtonban.

A republikánusok, akik közül igen sokakat szponzorál a National Rifle Association – országos fegyverszövetség –, évtizedek óta minden fegyvertartást szigorító törvényt elutasítanak. Az NRF legutóbbi kongresszusán Donald Trump egykori elnök is a szigorítás ellen foglalt állást.

“A mi törvénytervezetünk életeket véd meg, és ugyanakkor biztosítja az amerikai szabadságjogokat” – írja közös közleményében Murphy demokrata és Cornyn republikánus szenátor.

Joe Biden elnök is üdvözölte a kétpárti megállapodást: “A törvénytervezetben nincs benne minden, amit szeretnék, de fontos előrelépés a jó irányban. A Kongresszus évtizedek óta legfontosabb fegyverkorlátozó törvénye születhet meg. Ha meglesz a kétpárti támogatás, akkor már nem marad semmiféle ürügy arra, hogy késleltessék a fegyverkorlátozási törvény elfogadását.”

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek