szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter szerint a déli csővezetékre irányíthatják át azt a gázmennyiséget is, ami a nyugati csővezeték kapacitásszűkülete miatt most nem érkezik meg Magyarországra.

Energiaellátás-biztonsági tanácskozást tartott Szijjártó Péter a Mol-székházban, melyen a hazai olajtársaság képviselői mellett az FGSZ Földgázszállító, az MVM CEEnergy, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és az „atomenergia-hatóság” (Országos Atomenergia Hivatal) szakembereivel egyeztetett.

Az erről a Facebookon beszámoló külügyminiszter egy jó hírrel kezdett, bejelentette, amit korábban már megírtunk: hogy sikeresen lezajlott az országba Szerbia felől becsatlakozó Török Áramlat gázvezeték egyhetes karbantartása, és hétfő 19 órától ismét a megrendelt mennyiségben jön a csövön az orosz gáz Magyarországra. Szijjártó azt mondta: a gázvezeték megbízhatósága továbbra is 100 százalékos.

Befejezték az oroszok a karbantartást, megint rendesen jön a gáz a Török Áramlaton

Tavaly október óta ezen a gázcsövön érkezik Magyarország gázellátásának java része.

Kitért ugyanakkor arra is, hogy Nyugat-Európában ezzel ellenben gázellátási problémák vannak, mert az Északi Áramlat 1 vezeték karbantartása viszont problémásan alakul. Szijjártó nem fejtette ki, de ez az a vezeték, mely Németországban csatlakozik Európához, ez az, amelyiken Oroszország hetek óta a leszerződött gázmennyiség töredékét szállítja – most épp körülbelül a 40 százalékát. A karbantartási problémákat pedig Németország és Olaszország is vitatja, szerintük a Kreml sima zsarolásból tekerte lejjebb a csövet, az orosz olajkereskedelemre kivetett EU-s szankciók miatt.

A külügyminiszter arról beszélt, hogy ez a nyugati csőszűkület a magyar gázbeszerzésen is meglátszik, az Ausztria felől érkező megrendelt gázmennyiségnek mintegy fele áramlik csak be az országba. A szerződésben foglalt orosz gázmennyiségnek összesen a 88–89 százaléka érkezik csak meg a szerb és az osztrák átadási ponton együttvéve. Szijjártó azonban azt is elmondta, hogy már zajlanak az egyeztetések, a cél az, hogy a nyugati csőből eltűnt gázmennyiséget többletként áttereljék a déli csőbe. A külügyminiszter azt mondta, a szűkület miatt napi 1,3 millió köbméter gázzal vagyunk rövidebbek, de ez az ellátásunkat nem veszélyezteti, az MVM és leányvállalata ezt minden nap be tudja szerezni az ausztriai szpotpiacon.

Ami a magyar gáztározók töltöttségi szintjét illeti, az jelenleg jobb, mint az EU-s átlag, magyarázta Szijjártó. Fogyasztásarányosan ugyanis az uniós tározók átlagosan most az éves fogyasztás 15 százalékáig töltöttek, nálunk ez az arány 23 százalék.

Szijjártó azt is elmondta, hogy az orosz olajszállítás továbbra is zavartalan az országba, a Barátság olajvezetéken minden a megrendeltek szerint áramlik. „Gőzerővel” zajlik továbbá a Paks 2 atomerőmű építésének előkészülete, „ha minden jól megy”, ezen a héten újabb engedélyt kapunk a munkálatokra. Szijjártó elmondta, pénteken Isztambulban tárgyal az orosz Roszatom vezérigazgatójával, majd hozzátette, továbbra is az a cél, hogy az új magyar atomerőmű 2030-ban már üzembe tudjon állni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!