Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az USA, Japán, Dél-Korea és Tajvan együtt próbálja megakadályozni azt, hogy Kína vezető szerepet játsszon a chipkutatásban és gyártásban.
Vajon Dél-Koreának érdeke-e, hogy részt vegyen a Chip 4 együttműködésben, amely Kína ellen irányul? - teszi fel a kérdést a Seoul Economic Daily, amely beszámolt arról, hogy vita folyik erről kormányzati és üzleti körökben. Dél-Koreának ugyanis igen szorosak az üzleti kapcsolatai Kínával, amely rossz néven venné a részvételt az ellene irányuló szövetségben.
Hogy áll most a Chip 4 szövetség, amely Joe Biden amerikai elnök egyik kedvenc elképzelése? Tavaly a chipgyártás 64 legfontosabb cége Észak-Amerikában, Európában, Japánban és Tajvanon megalapította a SIAC-ot - Semiconductors in America Coalition. Erre hivatkozva vitte keresztül Washingtonban a kongresszusban Biden elnök hatalmas chipfejlesztési törvénycsomagját. A hongkongi South China Morning Post ennek kapcsán arról írt, hogy olyan ellátóláncolat jön létre, amelyhez Kínának alkalmazkodnia kell.
Az USA problémája az, hogy egy chipgyár felépítése és működtetése sokkal drágább náluk, mint a Ázsiában: 20-40 százalék a különbség. Ezzel magyarázható, hogy az Egyesült Államok részesedése a világ chipgyártásában még 37 százalék volt 1990-ben, mára ez már 12 százalékra csökkent.
Az amerikai autóipar vezetői is levélben fordultak Bidenhez, illetve a kongresszushoz kérve a chipprogram támogatását. Az USA másik problémája az, hogy a legfejlettebb chipeket a tajvani TSMC gyártja. A South China Morning Post ezért vezércikkben foglalkozott azzal, hogy a TSMC csatlakozott a SIAC-hoz megerősítve a Chip 4 szövetséget. A tajvani TSMC jelen van mind az USA, mind pedig Kína piacán, de új beruházásait az Egyesült Államokra koncentrálja.
Peking az óriási kínai piacra hívja fel a figyelmet
Biden elnök terve, amely 52 milliárd dolláros támogatást ígér az ágazatnak, azzal a feltétellel jár, hogy a kedvezményezett cég tíz évig nem fektethet be Kínában. Ez ellen több amerikai cég is tiltakozott. Dél-Korea, Japán és Tajvan jelenleg is tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal arról, hogy rájuk ne vonatkozzon a kínai beruházási tilalom.
A tiltakozás nem véletlen: a pekingi China Daily szerint az amerikai, japán, dél-koreai és tajvani chipgyártóknak óriási érdekeltségei vannak Kínában. A pekingi International Business School vendégprofesszora megírta, hogy egyedül Sanghajban az Apple-nek harminc kínai beszállítója van. Ezért nem lenne könnyű kizárni Kínát a globális chipgyártó hálózatból - hangsúlyozta Woo Jin-hoon professzor, aki szerint az USA arra törekszik, hogy megakadályozza a világ chipgyártó óriásait kínai üzemeik fejlesztésében.
Az Intel, a Samsung és a TSMC aligha vállalhatja fel ezt, mert akkor lemarad a nemzetközi versenyben - érvel a pekingi China Daily. Amely arra is rámutat, hogy Dél-Korea chipexportjának a legfőbb célpontja Kína. 2000-től 2021-ig Dél Korea chipexportja több mint a 12 szeresére nőtt Kínába. A globális kereskedelem a komparatív előnyre épít - hangsúlyozza a China Daily, amely tudatosan mellőzi a nemzetbiztonsági szempontokat, pedig Biden elnök pontosan erre hivatkozva akarja létrehozni a Chip 4 szövetséget.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.