Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Európai Unió évente 200 millió hordó gázolajat használ fel. Eddig az Egyesült Államok megpróbálta pótolni az orosz szállítmányokat, de most már ott is hiány fenyeget. A következmény: magas ár.
Az amerikaiak elhalásszák a közel-keleti dízelszállítmányokat az európaiak orra elől – írja az oilprice.com. Az ok: vészesen alacsony a dízeltárolók feltöltöttsége. Globális gondról van szó, a kínálat hónapok óta csökken, míg a kereslet tartósan magas.
Miért alakult ki ez a helyzet? A pandémia idején az egész világon leépítették az olajfinomítókat a gyenge kereslet miatt. Különösen az Egyesült Államokra volt jellemző ez a tendencia, amelyet hosszú távúnak gondoltak, mondván a környezetvédelmi szabályok és az előretörő elektromos autózás miatt a kereslet gyenge lesz. Tévedtek. A Covid múltával és az Oroszország elleni szankciók miatt lényegesen megnövekedett a kereslet a dízelpiacon is. Ezt a finomítókapacitás nem követte.
Dízelsokk vár Európára?
A Bloomberg szerint ez egyáltalán nem kizárt, hiszen február elsejétől életbe lép az embargó az orosz olajjal szemben. A francia olajipari sztrájk megmutatta, hogy Európa mennyire sebezhető ebben a tekintetben.
Az Argus szerint már korábban is komoly dízelsokk várható az európai kontinensen, mert a tárolókban kevés az üzemanyag, miközben továbbra is erős a kereslet.
Az USA-ban máris itt van a krízis, hiszen a dízeltartalék rekord mélységbe süllyedt: csak 106 millió hordó van a tárolókban, ami negyven éves mélypontnak számít. Azóta azonban az amerikai gazdaság gázolajigénye jelentősen növekedett.
Így érthető, hogy az amerikaiak elhalásszák a közel-keleti dízelszállítmányokat az európaiak orra elől. Ne felejtsük el, hogy a cseppfolyósított földgáz esetében az európaiak ugyanígy jártak el Ázsiával szemben.
Akárhogy is alakul a helyzet, a dízelkínálat nem növekszik a közeli jövőben, ezért az áremelkedés elkerülhetetlennek látszik mind az USA-ban, mind pedig Európában – írja az oilprice.com.
Az olajfinomítók tulajdonosai közben rekord profitot vágnak zsebre az Egyesült Államokban, ahol 450 százalékkal nőtt a haszon a pandémia pangó időszakához képest. Csakhogy Joe Biden amerikai elnököt igencsak zavarja a magas ár, hiszen novemberben választások lesznek az Egyesült Államokban – emlékeztet a Washington Post. Biden elnök ezért jelezte, hogy fokozatosan piacra dobja a stratégiai készlet egy részét, hogy így akadályozza meg az üzemanyagárak emelkedését az Egyesült Államokban.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.