Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az egy évvel korábbinál nagyobb volt az ipari termelés novemberben, de így is ez lett 2022 legrosszabb hónapja – közölte a KSH.
Novemberben 0,8 százalékkal volt nagyobb a magyar ipari termelés a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint, mint egy évvel korábban – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Éves szinten 2021 októbere óta ez volt a leggyengébb adat.
Az októberihez képest 0,7 százalékkal csökkent a teljesítmény, és eddig 2022-nek egyetlen hónapjában sem volt ennyire csekély a termelés (a decemberi számokat majd egy hónap múlva teszik közzé). A magyar gazdaságban 2022 nagyon kevés jó híre közül az egyik az volt, hogy az ipar elfogadhatóan működött, szeptember óta azonban csökken a teljesítmény, de nyilván még érdemes várni azzal, hogy meglássuk, két rossz hónap volt-e, vagy egy rossz tendencia elejét látjuk. Összességében az év első tizenegy hónapjában így is 6 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint 2021 január-novemberében.
A részletekről egyelőre annyit tett közzé a KSH: a járműgyártásban és a villamos berendezések gyártásában jelentős növekedést mértek az egy évvel korábbihoz képest, de az elektronikai és optikai termékeknél, valamint az élelmiszeriparban visszaesett a termelés, az lehúzta az átlagot.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.