Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Az elnök elszánt küzdelmet ígér, de az elmúlt időszak botrányai is mutatják: sok a tennivaló ezen a téren.
Még hosszú az út, amíg fel lehet számolni a korrupciót Ukrajnában: a Transparency International idei listáján a 116-ik helyre került az ország a világ 180 állama között. És annak összeállítása még megelőzte azt a botránysorozatot, amely az idei év elején kezdődött.
“Ez azt mutatja, hogy a korrupció elleni harc a háború idején sem szünetel, de be kell látnunk, hogy nagyon nehéz elmagyarázni az ukránoknak és a szövetségeseinknek is a jelenlegi botrányt, amely magasrangú vezetőket érint. Ha a nemzetbiztonságra hivatkozva titkosítják a döntéseket, és nem lehet hozzáférni a vezetők vagyonnyilatkozatához, akkor mindenkinek nagyon csekély lehetősége marad arra, hogy betekintsen a kormányzat működésébe” – fogalmazta meg kétségeit Andrij Borovik, a Transparency International kijevi igazgatója. Aki elmondta, hogy öt ajánlást nyújtottak be tavaly, de ezek közül négyet csak félig-meddig, egyet pedig egyáltalán nem teljesített a kormány a szükségállapotra hivatkozva.
Volodimir Zelenszkij elnöknek azonban az uniós vezetők – élükön Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével – megmondták Kijevben a múlt héten, hogy az uniós tagság egyik legfontosabb előfeltétele a tiszta közélet megteremtése. A legutóbbi botránysorozat azt mutatja, hogy ez még messze van.
1,7 milliárd hrivnya, vagyis 43 millió euró: a hadügyminisztérium korrupcióját kutató szolgálat emberei ekkora összeget hiányolnak a költségvetésből. Eddig. Magát a hadügyminisztert Reznikovot nem vádolják közvetlenül, de helyetteseitől kezdve olyan sokan érintettek a minisztériumban, hogy Zelenszkij jónak látta, ha áthelyezi a hadiipari minisztérium élére. Helyére Budanov, a katonai hírszerzés eddigi vezetője kerül. Csakhogy Reznikovnak döntő szerepe volt a nyugati fegyverek beszerzésében. Ezért ő különösen reflektorfényben áll. A háború kellős közepén viszont nagyon nehéz a váltás – hangsúlyozza a brüsszeli Politico.
Maga Reznikov hadügyminiszter arra buzdította korrupcióval gyanúsított munkatársait, hogy vallják magukat ártatlannak. Vasárnapi sajtóértekezletén a korrupciós vádakra azt válaszolta, hogy teljesen csődöt mondott a minisztérium ellenőrzési rendszere. “Az én lelkiismeretem tiszta” - tette hozzá a politikus.
Eközben a főügyészség egy egymilliárd eurós csalást leplezett le Kijevben, amikor az Ukrtatnafta olajtársaság ügyeit vizsgálta. Ez Ukrajna legnagyobb olajvállalata, amely állami ellenőrzés alá került a háború idején, de korábban fontos szerepet játszott benne egy híres oligarcha. Ihor Kolomijszkij házát lerohanta a rendőrség, amely alapos házkutatást tartott nála. Kolomijszkij korábban kormányzó is volt szűkebb pátriájában, ahol médiavállalkozást is fenntartott. Ez a cég készítette el a népszerű sorozatot a Nép szolgája címen, amely országosan ismertté tette Volodimir Zelenszkij színészt. Később ez az oligarcha menedzselte Zelenszkij elnökválasztási kampányát 2019-ben.
A mostani korrupcióellenes kampányban lebukott a kijevi rendőrfőkapitányság migráns ügyekkel foglakozó igazgatósága is. Ők prostitúcióra kényszerítettek migráns nőket, és a hálózat jövedelmét lenyúlták.
Az Európai Unió hét ajánlást fogalmazott meg Ukrajnának - emlékeztet a Politico -, ebből három közvetlenül a korrupció elleni harcra vonatkozik. Az egyik ajánlás külön kiemeli, hogy “a legfelső szinten is tapasztalható korrupció” Ukrajnában. A brüsszeli bizottság ezeket az ajánlásokat múlt júniusban küldte el Kijevbe.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
14 kilót fogyott a német aktivista.
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.
Egy kutatás szerint szoros összefüggés van az emberek egészsége és székletürítési szokásaik között. A túl gyakori vagy túl ritka székletürítés mögött különféle problémák állhatnak.