szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szokásos versenyzők mellett ezúttal az étrendkiegészítők, illetve tüzelőanyagok forgalmazói, a klímaértékesítők, illetve szerelők, továbbá a marketing-, reklám-, médiaszolgáltatás és filmgyártás területén tevékenykedők is érintettek.

Nyilvános a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) idei ellenőrzési terve – közölte a hatóság. A NAV éves ellenőrzési terve azért fontos, mert a szervezet ebben jelöli meg azokat a tevékenységeket, amelyeket az év folyamán fokozottabban kíván ellenőrizni. Vannak visszatérő területek, ahol viszonylag gyakori az adóelkerülés, így folyamatosan fokozott éberséggel őrködnek fölöttük az adóhivatal munkatársai, ilyen például az építőipar, a számítástechnikai termékek kereskedelme, a gépjármű- és gépjárműalkatrész-kereskedelem, a zöldség- és gyümölcskereskedelem, az online értékesítés, valamint az „adózatlan” jövedéki termékek.

Ezeken felül idén jobban teszik, ha odafigyelnek a pénzügyeikre az alábbi szektorokban dolgozók:

  • az étrendkiegészítők forgalmazói,
  • a tüzelőanyagot értékesítők,
  • a klímakészülékekkel kereskedők és szerelők,
  • a marketing-, reklám-, médiaszolgáltatás és filmgyártás területén tevékenykedők.

Továbbra is előtérben van az EU-ból és a harmadik országból behozott, és itt forgalomba helyezett új gépjárművek utáni regisztrációsadó- és áfafizetés ellenőrzése. Az e-kereskedelem térnyerésével a vámellenőrzések az importnál jelentkező alulértékelések feltárására, valamint a közösségi és belföldi forgalomban tetten érhető áfakikerülésre, a vámérték valódiságára koncentrálnak. Idén is központi téma az importáruk termékbiztonsága, a hamis, veszélyes termékek kiszűrése. Folytatódik a csempészáruk illegális forgalmának visszaszorítása, valamint a hazai és nemzetközi jogszabályokban meghatározott korlátozások, tilalmak következetes érvényesítése – írja a NAV.

„Az elmúlt években a Nemzeti Adó- és Vámhivatal látványos fejlődésen ment keresztül, amivel jelentősen szűkítette az adókerülés lehetőségeit. Az immár mesterséges intelligenciát is hasznosító, automatizált folyamataival és a nemzetközi forrásokkal kiegészített adatbázisával egyre célzottabb ellenőrzésekre képes – akár már a hivatal épületéből, az ügyfél felkeresése nélkül is” – hangsúlyozta Séra Gergely, az EY Adóperek területének partnere. A szakember hozzátette, hogy ezzel párhuzamosan azt sem szabad elfelejteni, hogy a szervezet ügyfélközpontú szolgáltatóvá vált, ahol a jogkövető adózókat adminisztratív könnyítések is segítik ügyeik intézésében.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!