Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Jerome Powell, a Fed elnöke a Silicon Valley Bank összeomlása után azt hangoztatja, hogy az amerikai bankrendszer egészséges, csakhogy ezt mondta a washingtoni kongresszus előtt márciusban is, mindössze néhány nappal a bank csődje előtt – mutat rá a kínos ellentmondásra a Nobel-díjas közgazdászprofesszor.
Joe Biden amerikai elnök ugyan azt mondta a Silicon Valley Bank bukása után, hogy nem marad el a felelősségre vonás, de ezt jelentette ki Obama elnök is a nagy 2008-as pénzügyi válság idején, és nem történt semmi – írja némi szkepszissel Robert Stiglitz professzor a Project Syndicate oldalon.
Biden alelnök volt Obama idején. Jerome Powellt Trump nevezte ki a Federal Reserve Board élére, de Biden meghosszabbította megbízatását. Elődje, Janet Yellen jelenleg a Biden kormányzat pénzügyminisztere.
“A tény az, hogy a pénzügyeket szabályozó szervezetek, köztük a Federal Reserve Board nem tudják garantálni a bankrendszer biztonságos működését, márpedig a bizalom a rendszer alapja” – véli Stiglitz, aki hangsúlyozza, hogy szerinte ez mindig is így volt. Ami megváltozott az az, hogy ma az interneten másodpercek alatt lehet dollármilliárdokat megmozgatni. Amíg ezt nem szabályozzák rendesen, addig törékeny marad a bankrendszer. Mire lenne szükség? Olyan biztosítási rendszerre, amelyben a betétesek teljes biztonságban tudhatnák a pénzüket, melyet baj esetén egyből megkaphatnának.
Jerome Powell felelős a Silicon Valley összeomlásáért hiszen pillanatok alatt hatalmas összegeket vettek ki a bankból, mert az ügyfelek attól tartottak, hogy elvész a pénzük – írja a professzor.
Vége van-e a bank válságnak?
2008-ban a jelzálogpiac összeomlása indította el a lavinát, amely akkor vált katasztrófává, amikor a Lehman Brothers betétesek elveszítették a pénzüket. Most más a helyzet.
A fő kérdés miért bukott meg a Silicon Valley Bank? Mert, rövidtávú betétekből hosszútávú beruházásokat finanszírozott. Ezt sok bank csinálja, de nagyon kockázatos különösen, ha a kamatláb megindul felfelé. “A bankfelügyeletnek meg kellene tiltania a bankoknak az ilyen tevékenységet” – javasolja Stiglitz, aki rámutat arra, hogy a jelenlegi stresszteszt nem mutatta ki azt, hogy az államkötvények milyen mértékben értékelődnek le az alapkamatemelés következtében. Éppen ezért szerinte a Federal Reserve Board az alapkamat emelésével maga tette törékennyé a bankrendszert.
A betétesek döntő többsége nem rendelkezhet olyan információkkal, amelyek alapján megítélheti, hogy egy bank mennyire áll biztos alapokon. Ezért kellett teljes mértékben kárpótolni a betéteseket a Silicon Valley csőd után – írta.
A Federal Reserve Board maga váltotta ki a krízist azzal, hogy agresszíven emelte az alapkamatot, mert nem ismerte fel, hogy ez milyen nagymértékben növelheti a kockázatot a bank szektorban. Ráadásul a Fed nem látta meg az infláció valóságos okait: az ellátóláncok megszakadását, a Covid-járványt és az ukrajnai háborút. A fogyasztói árindexet ezenkívül megdobja még a lakbérek látványos emelkedése, amely elsősorban annak a következménye, hogy hiány alakult ki az ingatlanpiacon.
“Jelenleg tehát az a helyzet, hogy a Federal Reserve Board minden fronton elveszítette a szavahihetőségét” – összegzi véleményét a Columbia egyetem professzora, aki rámutat arra, hogy még nem lehet tudni: vége van-e már a bankválságnak vagy sem?
“A befektetőknek és a betéteseknek semmi okuk sincsen arra, hogy bízzanak a Fed-ben, és annak elnökében” – zárja lesújtó cikkét Joseph Stiglitz Nobel díjas professzor a Project Syndicate portálon.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Látszólag barátságos egyeztetés folyt Bukarestben a magyar és a román kormányfő között, a színfalak mögött azonban sokan a moszkvai befolyásolás erősödéstől és a magyar kormány ukránellenes kampányától tartanak.
A miniszterelnök beszélt Majkáról és Azahriah-ról is.
Az amerikai elnök szerint a tervezettnél sokkal drágább lesz a jegybank szerepét betöltő intézmény székházának felújítása, Jerome Powell viszont emlékeztette: nem jók a számításai.
Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége.
Száznyolcvanegy napig kell majd iskolába járni.