Tetszett a cikk?

A 37 éves, negyedik gyermek veszi át Soros György több ezer milliárd forint értékű hagyatékát, köztük a Nyílt Társadalom Alapítványokat is. Azt is tudni róla, hogy munkatársait kiakasztja aprólékosságával, meg azt is, hogy bár az apja munkáját fogja folytatni, azért lesznek változások. Kicsoda Alex Soros?

Soros György vasárnap jelentette be, hogy lemondott pénzügyi birodalmának vezetéséről, és azt 37 éves fiára, Alex Sorosra hagyja. Ez változás a korábbi terveihez képest, hiszen a milliárdos filantróp korábban úgy nyilatkozott, nem akarja vagyona kezelését gyerekei egyikére bízni, ám most úgy fogalmazott, hogy az ötből a második legfiatalabb Alex kiérdemelte azt. Az idősebb Sorosnak első feleségétől, Annaliese Witschaktól három – Robert Soros (1963-as születésű), Andrea Soros (1965), Jonathan Soros (1970) – gyereke született, második feleségétől pedig még kettő, Alexander Soros (1985) és Gregory James Soros (1988).

Az idősebb Soros többi gyereke is aktív, Robert az apja által létrehozott alapkezelő (Soros Fund Management LLC) vezetője volt 2017-ig, Andrea a Trace Alapítványt hozta létre, ami immár 20 éve támogatja a tibeti embereket, kultúrát és nyelvet, míg Jonathan apjához hasonlóan befektetési alapkezelő, ami mellett rendszeresen adományoz politikai célokra is. Az egyetlen kivételt Gregory jelenti, aki szobrászművész, róla az interneten sem találni sokkal több információt.

Robert Soros
soroscap.com

És hogy mit örökölt Alex Soros? Összesen 25 milliárd dollár értékű, azaz mai árfolyamon valamivel több mint 8500 milliárd forintot érő üzleti birodalmat és az itthon is ismert Nyílt Társadalom Alapítványok (Open Society Foundations, OSF) elnevezésű szervezetet – ennek Alex 2017 óta helyettes vezetője, tavaly óta már a vezetője –, amely évente 1,5 milliárd dollárt oszt szét többek között emberi jogi és a demokratikus értékeket támogató szervezetek között.

Ki is az örökös?

Alexander, ahogy előbb említettük George Soros második házasságából született 1985-ben, a New York-i Katonah-ban nevelkedett, a King Low Heywood Thomas magániskolába járt, a New York-i Egyetemen diplomázott 2009-ben, majd a berkeley-i Kaliforniai Egyetemen szerzett történelem PhD fokozatot.

Oké, oké, de milyen ember, milyen életet él? Erre természetesen nehéz pontos választ adni, anélkül, hogy személyesen ismernénk, de azért vannak olyan pontok, amikből ki lehet indulni.

Gyerekként, egykori barátai visszaemlékezése szerint kövér és visszahúzódó volt, „semmi sem mutatta, hogy egy milliárdos fia lett volna”. Ennek megfelelően egy használt Lexust vezetett, nem márkás ruhákat viselt, aktatáskával járt az iskolába, de még kosarazni is csak középszerűen tudott, miközben nyáron apja alapkezelőjénél dolgozott: a postázásban segített be a cégnél. Persze azért annyira nem titkolta vagyonát, hiszen házukba gyakran meghívta barátait. "Richie Richnek hívtuk a birtokot. Volt egy lámafarmjuk, mozijuk és gokartok, amikkel körbe lehetett menni a birtokon" – mesélte az egykori osztálytárs.

Gyerekkorában nem volt a legjobb viszonya az apjával, amit Bill Zabel, a Soros család ügyvédje és Alex keresztapja úgy fogalmazott meg, hogy az öreg Sorosnak mindig könnyebb volt kommunikálnia egy 15 évessel, mint egy kétévessel. Ennek megfelelően sokszor bízták a kínai bébiszitterre a gyereket. A nehézkes kapcsolatot amúgy Alex sem tagadta soha, a New York Timesnak is úgy nyilatkozott 2012-ben, hogy „komplikált” volt apjával a viszonyuk: „Gyakran éreztem úgy, hogy nemkívánatos vagyok, hiszen apám alapból nehezen beszélt az érzelmeiről, így a szeretetről is, és amúgy is, sok munkája miatt szinte soha nem volt a közelben.”

Kapcsolatuk viszont jobbá fordult 2005-ben, amikor, miközben Alex elsőéves volt a New York-i Egyetemen, szülei elváltak. „A válás után komolyabban vette az apaságot" – emlékezett vissza a trónörökös, amit viszont nehezített az, hogy miközben őt nem érdekelték a pénzügyek, arra nem tudta rávenni apját, hogy együtt nézzenek amerikai focit. Ellenben órákat töltöttek azzal, hogy eszmékről és világpolitikáról beszélgettek.

Alexander Soros és apja, Soros György
Facebook / Alexander Soros

Alex élete változott és egykori, iskolás barátai állításuk szerint megpróbálták a földön tartani, ám az élet ment tovább. Sorosék elköltöztek, a New York-i éjszakai élet pedig, alighogy rájött, kicsoda Alex, megpróbálta berángatni őt is. És hát úgy tűnik, valamennyire sikerült is, a New York Post 2016-ban már ugyanis így írt Alexről:

Modellek, NBA-játékosok és egyéb sztárcsemeték szórakoznak a gumikacsákkal teli medencénél, egy személyi séf gondoskodik a homársütésről, miközben a 20 ezer négyzetméteres kastélyban részeg bújócskát játszanak.

A cikket azért írták, mert azon a nyáron állítólag Alexander 85 millió dolláros Water Mill-i birtoka lett a New York-i élet középpontja, ahol szinte minden sztár megfordult, az akkor nagyon menő Usher és a Pussy Riot tagjai is. És persze voltak a bulikon nők is, akiknek a kiválasztását nem bízta a véletlenre: barátját, Adam Spoont bízta meg a modellek meghívásával, aki két menő manhattani klub, a Gilded Lily és a Monarch Room promótere volt akkoriban.

Ugyanakkor a bulvárlap cikke is hangsúlyozza: bár Alexet kiváló házigazdának tartják, ő a környék legvalószínűtlenebb playboya. Több vendége ugyanis arról beszélt, hogy bármikor képes volt a buli közepén eltűnni, hogy dolgozzon. És hogy min? Például doktori disszertációján – ez ugye meg is lett neki –, amelynek címe „Zsidó Dionüszosz: Heine, Nietzsche és az irodalom politikája" volt, ami lássuk be, nem a legkönnyedebb téma egy átmulatott este során.

És amíg 2008-ban még olyan fotók láttak napvilágot, ahol láthatóan illuminált állapotban volt Alex Soros, 2016-ban már a jelek szerint tisztán élvezi az életet – jegyezte meg akkoriban a lap. De nemcsak ebben váltott, a külsejét is megváltoztatta: lefogyott, és elkezdett márkás ruhákat, öltönyöket hordani, igaz, divattervezője a mai napig panaszkodik arra, hogy az élénk színű napszemüvegek viseléséről nem tudta leszoktatni. Viszont új szerepét komolyan vette, amiről egy fotós, Patrick McMullan úgy vallott, hogy a fiatal Sorost zavarta, nem tudja, hogyan pózoljon a róla készült képeken, ezért elmentek a stúdiójába, ahol egy egész sorozatot készítettek róla, azért, hogy magabiztosabb legyen a jövőben.

Nagy változás nem lesz

"Ha felhozod, mi történik Kongóban, azonnal felélénkül" – mondta egy másik megszólaló a Postnak, aki szerint az ilyen témák voltak mindig is azok, amelyek érdekelték Alexet, így nem is csoda, hogy egyik fő területe, amivel foglalkozni szeret, azaz emberi jogok helyzete Afrikában. Ennek megfelelően személyes támogatója volt a Jewish Funds for Justice-nak, amelynek fő célja, hogy szembeszálljon a növekvő antiszemitizmussal „a jóság és a liberalizmus révén”. Zsidó gyökereit is büszkén vállalja, ahogy ő fogalmazott, "nagyon erősen zsidónak vallom magam”, miközben apjáról köztudott, hogy vallását kevésbé vagy egyáltalán nem gyakorolja.

Facebook / Alexander Soros

2011-ben a The Wall Street Journal már arról írt, hogy az ifjú Soros a „progresszív ügyekre összpontosít, amelyek esetleg nem kapnak széles körű támogatást”. "Ki fog olyan népszerűtlen dolgokkal foglalkozni, mint a kábítószer- és börtönügyek. Engem sokkal inkább érdekelnek a kísérletezőbb és ellentmondásosabb dolgok, mert úgy gondolom, hogy ezeknek lehet a legnagyobb hatásuk. Apám mindig is úgy gondolta, hogy ahelyett, hogy kórházat építene egy háború sújtotta területen, miért ne próbálna meg békét teremteni vagy megoldani a tényleges problémát?" – fogalmazott Alex Soros.

Ebbe belefér a természeti erőforrások kimerítése elleni harc, a kormányzati elszámoltathatóságáért folytatott küzdelem, illetve a demokratikus folyamatok támogatása. Ezek után 2012-ben elindította az Alexander Soros Alapítványt, amely azóta sok millió dollárt adományozott a fő küldetésére: „a társadalmi igazságosság és az emberi jogok előmozdítására”. Ám nemcsak az emberi jogi helyzetekre kell gondolni, az alapítvány volt például az első, amely az USA-ban az első komoly, nemzeti felmérést készítette a háztartási dolgozókról.

Édesapjához hasonlóan a politika támogatásában is szerepet vállalt: 2012 márciusban 200 ezer dollárt adományozott Barack Obama elnökjelölti kampányára. A maga szerepéről pedig úgy fogalmazott, hogy azért ezeket támogatja, mert „nem érdeklik az olyan ’szexi’ filantróp területek, mint az egészségügy vagy a technológia”. Soros mellesleg két film producere is volt: a Tűzkeresztségé, illetve a Kleptokratáké. Természetesen egyik sem egy könnyed vígjáték, az emberi jogokról, illetve a korrupcióról szólnak.

Ahogy említettük, a politikában már megjelent Obama támogatásával, és úgy tűnik, itt nem ér véget szerepvállalása. A vasárnapi átadás ő is megemlítette, hogy „politikusabb alkat” apjánál, hozzátéve, mennyire aggasztja Donald Trump esetleges visszatérése az elnöki pozícióba – ezek után az sem meglepő, hogy az elmúlt egy évben 14-szer vendégeskedett a Fehér Házban.

Ez akár azt is előrevetítheti, hogy a Soros-szervezetnek jelentős anyagi szerepe lesz a 2024-es elnökválasztási kampányban, amit alátámaszt az is, hogy Alex szerint ennek is kell lennie, mivel

bármennyire is szeretném kivonni a pénzt a politikából, amíg a másik oldal ezt teszi, nekünk is ezt kell tennünk.

Ennek megfelelően nemrég találkozott a Biden-kormányzat embereivel, Lula brazil elnökkel és Justin Trudeau kanadai miniszterelnökkel is, de korábban is olyan kerületi ügyészek és bűnüldöző tisztviselők választási kampányát támogatta, akik a bebörtönzési arányok és a faji előítéletek csökkentésére törekszenek az igazságszolgáltatási rendszerben. Ez persze mind vörös posztó a konzervatív jobboldal szemében, amelynek vélhetően azzal sem nyerte el a tetszését, hogy 2018 óta nyíltan vállalja meleg kapcsolatát Maxwell Osborne divattervezővel.

És mi a helyzet Magyarországgal? Bár közeli ismerősei szerint Alexet sokkal jobban érdekli az amerikai belpolitika, mint a világ többi része, abban is biztosak voltak, hogy nem fogja teljesen elhagyni ebben a tekintetben sem apja hagyatékát. És itt talán érdemes visszaidézni 2019 nyarán, a CEU diplomaosztóján tett nyilatkozatát, amelyben arról beszélt, hogy alig várja a napot, amikor Magyarország ismét demokratikus ország lesz. „Nézzük csak meg, mi történik a Magyar Tudományos Akadémiával. Talán a legrosszabb, és akik ezt okozzák, megúszhatják” – fogalmazott, hozzátéve, szerinte szégyen, hogy Európa többi országa szó nélkül tűri az eseményeket, ami alatt a CEU Budapestről való elüldözésére is gondolt. De az is sokatmondó, hogy 2018-ban a New York Timesban közölt publicisztikában úgy fogalmazott: Orbán politikája is hibás azért, hogy amíg korábban csak szélsőségesek és nacionalisták, valamint fajgyűlölők támadták apját, ez mára megváltozott, a támadások a politika fősodrából jönnek. „Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök antiszemita plakátkampányt indított, amely azt a valótlanságot állította, hogy apám menekültekkel akarja elárasztani az országot” – fogalmazott akkor, hozzátéve, hogy szerinte ennek is köze volt ahhoz, hogy egy alkalmazott egy csomagba rejtett bombát talált Soros György New York-állambeli, bedfordi otthonához kézbesített küldemények között. Arról pedig, hogy Orbán mit vár a váltástól, itt írtunk:

 

Keresztapázott egy öblöset Orbán, amikor megtudta, hogy Soros György a fiának adta a birodalma irányítását

A magyar miniszterelnök nem tudta megállni, hogy ezt a hírt ne kommentálja.

Az egyre gyakoribb szerepvállalása pedig azt hozta, hogy az apjával is javult a kapcsolata, a hírek ekkor már arról szóltak, hogy közelebb kerültek egymáshoz, mint korábban bármikor, és egyre többször kísérte el apján a különböző tárgyalásokra is. "Egyformán gondolkodunk" – mondta hagyatéka átadásakor az idősebb Soros, aki korábban, úgy hírlett, hogy az 52 éves Jonathanra hagyja birodalmát. A pénzügyi végzettségű jogász korábban jóban volt apjával, sokat teniszeztek együtt, sőt, ő segített az apjának a pénzügyi alapját is stabilizálni, amikor nehezebb időket éltek. Ám később összekülönböztek apjával, aminek több oka volt. A munkatársaik beszámolója szerint Soros György inkább impulzív volt, addig Jonathan inkább megfontolt, és bár Jonathan tisztelte édesapját, de gyakran visszaszólt neki, amikor nem értett egyet annak döntéseivel. Amikor pedig két vezető kinevezésén összevesztek, György úgy érezte, hogy a tekintélyét kérdőjelezték meg, míg fia azt, hogy aláássák a tevékenységét, így 2011-ben a családi béke érdekében inkább kiszállt a Soros-család befektetési üzletágából.

Így lett végül Alex az utód, és bár a család szervezeteinek célja nem fog változni a jövőben, a vezetési stílus igen. Alkalmazottai úgy nyilatkoztak róla, hogy Alex apjánál sokkal jobban odafigyel a részletekre, a megbeszélésekre például jegyzetfüzettel érkezik, gondolatait pedig gyakrabban megosztja a munkatársaival is. "Az alapítványnál az őrületbe kergeti az embereket, mert annyira gyakorlatias" – fogalmazott például Anthony Romero, a Nyílt Társadalom Alapítványok támogatását élvező Amerikai Polgári Szabadságjogi Unió ügyvezető igazgatója.

De, ahogy említettük, a fő célok változatlanok maradnak: a már említett The Wall Street Journal-cikkben például úgy fogalmazott, hogy „a jótékonyság náluk sok tekintetben inkább családi vállalkozás, mint a tényleges családi vállalkozás, ami szerintem jó dolog". Alex arról is beszélt, hogy ha valaki képes visszaadni, az nemcsak luxus, hanem kötelesség is. "Legalábbis engem így neveltek a szüleim" – fogalmazott a lapnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!