Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A világgazdasági folyamatok, a munkaerő- és tőkehiány hosszú távon, strukturálisan árfelhajtó hatásúak. Az infláció letörése érdekében fenntartott magas kamatok pedig lefojtják a gazdasági növekedést, és az államkasszát is megterhelik.
Lehet, hogy érdemes lenne a jelenleginél (2-4 százalék) magasabb inflációs célt meghatározni – veti fel a Magyar Nemzetben megjelent publicisztikájában Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) volt alelnöke. A miniszter szerint ugyanis „elképzelhető, hogy az egy számjegyű tartományban nem tudunk majd visszatérni a 2–4 százalékos szinthez”, illetve „Persze elképzelhető, hogy az inflációt a korábbi mértékre, a 2–4 százalék közötti tartományba szorítsuk vissza, de egy gyors ütemben felzárkózó gazdaságban ez nem egyértelműen szükséges”.
Ami az okokat illeti, Nagy Márton szerint a világban olyan folyamatok zajlanak, amelyek hosszú távon, strukturálisan árfelhajtó hatásúak. Röviden összefoglalva, a jövőben munkaerőből és tőkéből is szűkösség várható. Bővebben:
Nagy Márton szerint – illetve ahogy írja: azok szerint, „akik magasabb inflációs cél mellett érvelnek” – lényegében a magasabb inflációs cél lehetővé tenné a fogyasztás és befektetés ösztönzését. A „magasabb inflációs cél hozzájárulhatna a reálkamatlábak csökkentéséhez, ami elérhetőbbé tenné a hitelfelvételt, és így ösztönözné a beruházásokat és ezzel a gazdaság bővülését is, s amivel nemcsak a jövő kínálatát építené fel, hanem az adósságteher súlyát is csökkentené”.
A miniszter által vázolt ideológiai keret kiválóan illeszkedik a kormány gazdaságpolitikája köré. A kormány ugyanis valójában – minden propagandaállítással szemben – nem küzd az infláció ellen, láthatóan a gazdasági növekedés élénkítése sokkal inkább prioritás, mint az infláció letörése. Az árstopok és az egyéb, az „inflációt letörni” hivatott kormányzati intézkedések csak szépségtapaszt jelentenek, valójában növelik az inflációt.
A kormány – lehetőségeihez mérten, tehát jelenleg elsősorban kedvezményes hitelprogramok útján – továbbra is laza költségvetés politikát folytat, ami a gazdasági növekedést támogatja, ugyanakkor erősíti az inflációt.
Továbbá a kormány hatósági eszközökkel (kamatstopok) immár több alkalommal beavatkozott az MNB monetáris politikájába, gyengítve a jegybank infláció elleni küzdelmének hatékonyságát.
A kormány gazdaságpolitikájának megvan az eredménye, a hazai infláció toronymagasan Európa-bajnok. Bár már csökken, köszönhetően a rendkívül magas kamatkörnyezetnek, a bázishatásnak (az egy évvel korábbi, már elszállt árakhoz hasonlítunk), a külső környezet kedvező alakulásának (elsősorban a normalizálódott energiaáraknak). Egyelőre kérdés, hogy a mérleg másik serpenyőjében a magyar gazdaság képes lesz-e legalább régiós szinten legalább valamelyest kiemelkedő gazdasági növekedést felmutatni. A kormány éves átlagban 1,5 százalékos növekedést vár, ami egyre inkább irreálisnak tűnik, és optimistább, mint az összes nemzetközi intézmény előrejelzése.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Sűrű ősszel számol az a politikai agenda, amely Magyar Péter szerint a Karmelitából jutott el hozzá, és bár Kocsis Máté és a kormány is cáfolta, van benne valós dátum. Bár az október 23-i Békemenetről Csizmadia László főszervező nem tud, a HVG-nek nem is zárta ki, hogy lesz. A szeptember 21-i Harcosok Klubja-összejövetel lehet igaz, de a helyszín, a Budapest Aréna nem adhat felvilágosítást.