szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az orosz külügyminiszter, aki interjút adott az RT orosz hírcsatornának, megerősítette, hogy a Wagner zsoldoshadsereg „a jövőben is kiképző tevékenységet folytat Afrikában.” Pedig a kontinensen vannak, akik szívesen megszabadulnának már a csoporttól.

A Wagner-csoport hétvégi lázadása után „nagyon sokan fejezték ki a szolidaritásukat, köztük sok afrikai külügyminiszter is” – közölte Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője az RT orosz hírcsatornának. Lavrov hozzátette: „nem érzékeltem, hogy pánikba estek volna Afrikában, nem vettem észre változást az afrikai államok és Oroszország viszonyában. Épp ellenkezőleg!" A Wagner-hadsereg katonái Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban „kiképzőként dolgoznak, és természetesen folytatják ezt a jövőben is” – erősítette meg a külügyminiszter.

Lavrov azzal folytatta, hogy „Franciaország és más európai államok magukra hagyták az afrikai országokat, amelyek ezek után természetesen Oroszország és a Wagner-hadsereg irányába fordultak.”

Mit jelent ez a gyakorlatban? „Amikor Mali és a Közép-afrikai Köztársaság vezetői szembetalálták magukat a terrorizmussal, akkor a Wagner-csoporthoz fordultak, hogy megvédjék magukat. Az ő kérésükre tartózkodik a Wagner-csoport több száz kiképzője a két országban” – mondta Lavrov.

 

Véreskezű orosz zsarnokok, mégis keblére öleli őket Afrika

A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről" szóló akciófilmeket vetítik.

„A Wagner-csoport rákos sejt Afrikában”

A francia közszolgálati RFI megkérdezte a Közép-afrikai Köztársaság vezetőit is Lavrov orosz külügyminiszter interjújáról. Fidèle Gouandjika, az államfő miniszteri rangú főtanácsadója elmondta, hogy „nekünk Oroszországgal van védelmi szerződésünk és nem a Wagner-csoporttal. Oroszország bízta meg ezzel a Wagner-hadsereget, ha a jövőben nem bízik meg bennük, akkor majd másokat küld helyettük.”

Arra a kérdésre, változik-e valami a hétvégi puccskísérlet után, Gouandjika úgy válaszolt: „Nem, számunkra ez orosz belügy. Lehet, hogy a Wagner-hadseregnek új főnöke lesz, de ők továbbra is Oroszországot képviselik nálunk.”

Az ellenzék a Közép-afrikai Köztársaságban igyekszik kihasználni a zavaros helyzetet Oroszországban. „Putyin árulónak és az orosz nemzet ellenségének nevezte Prigozsint. Neki ezek után semmi keresnivalója sem lehet nálunk, az embereinek is távoznia kell” – jelentette ki az ellenzék vezére. Martin Ziguélé elmondta az RFI- nek, hogy attól tart, a Wagner zsoldosai saját számlájukra kezdenek majd garázdálkodni az országban. „Ezért ki kell tépni a Wagner-csoportot Afrikából, mielőtt rákos sejtként osztódni kezd" – fogalmazott.

Mire célzott az ellenzéki vezér? „Prigozsin Afrikában is kezdett külön úton járni. Személyes kapcsolatokat épített ki sok afrikai vezetővel” – mondja egy magát megnevezni nem kívánó magasrangú nyugat-afrikai diplomata, aki egyébként oroszbarát hírében áll. Hozzáfűzte, hogy Szudánban mindkét jelenleg egymással harcoló tábornokkal jó viszonyban áll Prigozsin, aki a Wagner-hadsereget egyrészt a helyi milíciák kiképzésére használta fel, másrészt pedig arra, hogy védelmezzék az aranybányákat, melyek jórészt kínai tulajdonban vannak.

Oroszország folytatni akarja nyomulását Afrikában, július végén Afrika-fórumot rendeznek Szentpéterváron. Mi lesz ott? – tudakolta az orosz RT hírcsatorna Szergej Lavrov külügyminisztertől, aki talányosan csak ennyit válaszolt: „gőzerővel folyik a fórum előkészítése, és a világ meglepődik majd, ha meglátja annak napirendjét”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!