szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Erre figyelmeztetett a Kereskedelmi Világszervezet vezetője a nyári „davosi világgazdasági fórumon” Tiencsinben, ahol a kínai miniszterelnök azt hangsúlyozta: egy csónakban evezünk.

Öt százalékkal eshet vissza a globális GDP, ha kettéválasztják a világgazdaságot – hangsúlyozta a világgazdasági fórumon Ngozi Okonjo-Iweala, a Kereskedelmi Világszervezet főigazgatója. A nigériai gazdaságpolitikus rámutatott arra is, hogy a fejlődő világ lenne a legnagyobb vesztese annak, ha a világgazdaság két blokkra válna, mert ott a GDP csökkenés nem 5% lenne, hanem két számjegyű, méghozzá tartósan.

A szétválás (decoupling) az USA hivatalos politikája azóta, hogy Washingtonban Kínát az Egyesült Államok első számú stratégiai ellenfelének deklarálták. Ezen nem változtatott az sem, hogy nemrég Pekingben tárgyalt Tony Blinken amerikai külügyminiszter és a kínai fővárosba várják Janet Yellen amerikai pénzügyminisztert. Ő korábban szorgalmazta a gazdasági együttműködés folytatását Kínával, de hozzátette, hogy a nemzetbiztonsági szempontok felülírhatják a gazdaságiakat.

Kína a világ legnagyobb kereskedője, amely exportjával korábban hozzájárult ahhoz, hogy alacsonyan lehetett tartani az árakat az Egyesült Államokban és Európában. Ezt hangsúlyozta Li Csiang miniszterelnök is, aki szerint a világ egy hajóban evez. A kínai kormányfő nemrég Berlinben és Párizsban tárgyalt, ahol arról győzködte partnereit, hogy nem érdekük az amerikai irányvonal követése. Kína az Európai Unió legfontosabb kereskedelmi partnere, de Brüsszelben a függés mérséklésén töprengenek. Ez nem decoupling, vagyis szétválás, hanem derisking, a kockázat csökkentése, de ez sem tetszik a kínaiaknak, akik arra mutattak rá Tiencsinben, hogy Kína a világgazdaság motorja: évi 5%-os növekedés a cél, miközben az eurózóna már recesszióba süllyedt, az USA pedig annak határán táncol.

Az IMF is arra hívta fel a figyelmet, hogy a decoupling komoly visszaesést hozhat a világgazdaságban, ahol a globális GDP 7%-kal is csökkenhet hosszú távon.

A Valutaalap szerint Kína részesedése a globális növekedésnek több mint az egyharmadát (34,9 százalékát) teheti ki. A gazdasági nagyhatalmak közül egyedül India produkálhat jobb növekedési eredményt, mint Kína: több mint évi 7%-ot.

Narendra Modi indiai miniszterelnök a napokban a Fehér Ház vendége volt Washingtonban, ahol sok fontos szerződést kötöttek amerikai cégekkel. Az USA törekvése az, hogy Indiába irányítsa azokat az amerikai óriásokat, mint például az Apple, amelyek óriási profitokat zsebeltek be az elmúlt évtizedekben Kínában. Peking mindent megpróbál annak érdekében, hogy megtartsa Kínában az amerikai óriásokat: Hszi Csin-ping elnök a napokban fogadta Bill Gatest, a Microsoft alapító elnökét. Elon Musk, akinek legnagyobb Tesla-gyára Sanghajban működik, Kínában járva közölte: a maga részéről nem támogatja a szétválás politikáját.

Csökkennek a profitok Kínában

A Reuters arra hívja fel a figyelmet, hogy az év első öt hónapjában csökkent a nyereség a kínai iparban, átlagosan 18,8%-kal. Ez persze az átlag, az autóipar jól teljesített, májusban megkétszerezte nyereségét az egy évvel korábbihoz képest. Ez azzal is magyarázható, hogy Kína exportoffenzívát indított – jelentős állami támogatással –, és az elektromos autókkal akarja meghódítani elsősorban az európai piacokat, mert az amerikaiakat vámtarifák védik.

Nemcsak a kínai cégek muzsikáltak gyengén az idén, de a Kínában működő külföldiek profitja is csökkent 13,6%-kal.

Pekingben tisztában vannak a gondokkal, ezért csökkentették nemrég az alapkamatot. Egyidejűleg bejelentették: az elektromos autókat előállító cégek 560 milliárd jüanos adókedvezményt kapnak 2027-ig.

Li Csiang miniszterelnök Tiencsinben, a világgazdasági fórumon azt mondta, hogy a második negyedév gyorsuló GDP-növekedést ígér, de ettől függetlenül gazdaságélénkítő intézkedéseken gondolkodnak, hogy mindenképp elérjék a tervezett évi 5%-os bővülést. A politikus kiállt a globalizáció mellett a világgazdasági fórumon, amelyen Kína vezető geopolitikai szakértője, Vang Jivej professzor (Zsenmin Egyetem, Peking) kijelentette: a globalizáció olyan, mint az újszülött. Sok gond adódhat vele, de nem lehet visszatuszkolni az édesanyja méhébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!