Ideiglenesen felfüggesztik a benzin és gázolaj exportját az oroszok

Bár a Kreml a belső piac stabilizálásával indokolja döntését, szakértők szerint ugyanazt próbálja eljátszani most az üzemanyagokkal, amit tavaly csinált a földgázzal.

  • hvg.hu hvg.hu
Ideiglenesen felfüggesztik a benzin és gázolaj exportját az oroszok

Oroszország azonnali hatállyal ideiglenesen betiltotta a benzin és a gázolaj exportját négy volt szovjet állam kivételével, hogy stabilizálja a hazai piacot – írja a Guardian.

Az energiaügyi minisztérium szerint az intézkedés megakadályozza a motorüzemanyagok engedély nélküli exportját. A gázolaj ára Európában válaszul 5 százalékkal, tonnánkénti több mint 1000 dollárra ugrott.

Az elmúlt hónapokban Oroszországban benzin- és gázolajhiány lépett fel. Az üzemanyagok nagykereskedelmi árai megugrottak, bár a kiskereskedelmi árakat korlátozták annak érdekében, hogy a hivatalos inflációs adatokkal összhangban tartsák azokat. A válság különösen fájdalmas volt Oroszország déli gabonatermelő régiójában, ahol az üzemanyag létfontosságú a termés begyűjtéséhez. Egy súlyos válság kínos lehet a Kreml számára, mivel márciusban elnökválasztás várható.

A kormány közölte, hogy a tilalom nem vonatkozik a Moszkva vezette Eurázsiai Gazdasági Unió tagjaival (Belarusz, Kazahsztán, Örményország és Kirgizisztán) kötött kormányközi megállapodások alapján szállított üzemanyagra. A kereskedők szerint az üzemanyagpiacot olyan tényezők sújtották, mint az olajfinomítók karbantartása, a vasútvonalak túlterheltsége és a rubel gyengesége, amely ösztönzi az üzemanyag-exportot.

Oroszország a kereskedők és a Londoni Értéktőzsde adatai szerint szeptember első 20 napjában már közel 30 százalékkal, mintegy 1,7 millió tonnára csökkentette tengeri dízel- és gázolajexportját az augusztusi azonos időszakhoz képest.

A Financial Times szerint ugyanakkor többről van itt szó, mint az orosz belföldi piac stabilizálására tett kísérletről.

Oroszország a világ egyik legnagyobb gázolajszállítója és vezető nyersolajtermelője. A nyersolajexportját már csökkentették a Szaúd-Arábiával és a szélesebb Opec+ csoporttal kötött megállapodás értelmében, ami hozzájárult ahhoz, hogy június óta 30 százalékkal megugrott az olaj nemzetközi ára.

A piaci szereplők aggódnak amiatt, hogy Oroszország az olajkínálat szigorítására törekszik egy olyan időszakban, amikor a központi bankok az infláció kordában tartásával küzdenek, és amikor a nyersolaj ára 13 hónap óta először törhet a hordónkénti 100 dollár fölé.

„Oroszország kárt akar okozni Európának és az Egyesült Államoknak, és úgy tűnik, hogy most a téli hónapok előtt megismétlik a tavalyi gázpiacon bevetett forgatókönyvet az olajpiacon – mondta Henning Gloystein az Eurasia Grouptól.

Ezt támaszthatja alá az is, hogy az oroszok egyelőre nem közölték, hogy meddig tervezik fenntartani az ideiglenesen bevezetett exporttilalmukat.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.