szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

500 kubai orvos nélkül nem működne az egészségügyi hálózat Calabriában, Olaszország déli részén, ahol riasztóan nagy az orvoshiány.

„Olaszországban jó az orvosi technológia és jók az orvosok. Csak épp kevés van belőlük. Mi pedig odamegyünk, ahol hiány van orvosokból” – mondja a 38 éves Asbel Diaz Fonseca kubai doktor, aki egy sebészcsapatot vezet a Santa Maria degli Ungheresi kórházban Calabria tartományban.

Decemberben sztrájkoltak itt is az egészségügyi hálózat dolgozói, mert a Meloni-kormány a nyugdíjak csökkentését tervezi. Csakhogy a világjárvány telibe találta Olaszországot, és ennek következtében több mint 11 ezren hagyták el az egészségügyi közszolgálatot 2021 óta. Hova mennek az orvosok és az ápolók? A magánszektorba vagy külföldre.

A kórház, ahol a kubai sebész dolgozik, 200 ezer ember egészségügyi ellátásáért felelős, de az óriási hiány orvosokban és ápolókban elfogadhatatlan körülményeket idézett elő. Ezért a tartományi önkormányzat Kubához fordult, ahol a legkiválóbb orvosképzés működik egész Latin-Amerikában. Szerződés alapján 500 kubai doktor érkezett Dél-Olaszországba.

A Santa Maria degli Ungheresi kórházban immár 18 kubai orvos dolgozik, akiket kezdetben eléggé szkeptikusan fogadtak az olasz kollégák. Miután a kubai doktorok villámgyorsan megtanultak olaszul, hamar kiderült, hogy tévedtek: a kubaiak szakmai színvonala nem alacsonyabb az olasznál, és a külföldi doktorok igen lelkesen dolgoztak, mert a hazainál jobb kórházi technológiára találtak, és magasabb fizetéshez jutottak. „A kubaiak olyanok számunkra, mint az oxigén” – nyilatkozta lelkesen egy olasz orvos a londoni Guardian tudósítójának.

A kubai kormány szép összeghez jut az orvosok exportjából, ráadásul kemény valutában. Korábban a kubai doktorok nagyszámban dolgoztak Venezuelában, de az ottani rendszer a csőd szélén táncol, ezért Havanna új piacot keresett az orvosexportra.

Calabria önkormányzatának jobboldali vezetőjét sokan bírálták azért, mert a kommunista Kubából hívott orvosokat, de a kedvező tapasztalatok mindenkit meggyőztek, ezért a szerződést Calabria és Kuba között 2025 végéig meghosszabbították.

Külföldi orvosokkal akarja javítani az egészségügy helyzetét Emmanuel Macron francia elnök is. Sajtóértekezletén a francia államfő elismerte, hogy kialakultak „egészségügyi sivatagok” az ország területén, ahol igen nehéz megfelelő ellátáshoz jutni, mert a kórházakban kevés az orvos és az ápoló. A helyzet javítására új törvénnyel könnyítik meg a külföldi orvosok alkalmazását a francia kórházakban.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Az új kormány különleges tartózkodási engedélyt ad a külföldi orvosoknak, akik így könnyebben vállalhatnak munkát Franciaországban. Az egykori francia gyarmatokon az orvosképzés nagyon hasonló az anyaországhoz, így az átállás nem okoz gondot. Macron bírálói viszont felvetik: olyan országokból jönnek ezentúl nagy számban orvosok, ahol sokkal nagyobb a hiány, és ahol az egészségügyi hálózat elemi gondokkal küszködik Afrikában. A közszolgálati RFI ismertet egy szenegáli példát: Mamadou Demba Ndour doktor telefonja állandóan csöng, mert ő az egyetlen szülész-nőgyógyász egy vidéki kórházban. Évente több mint ezer szülést vezet le Szenegál elmaradott tartományában. Mi lesz, ha ő is eljön?

26 ezer külföldi orvos dolgozik jelenleg a francia egészségügyben, ez 11,5%-os arány, de a valóságban magasabb, mert sokan közülük már megkapták a francia állampolgárságot. A döntő többségük az egykori francia gyarmatokról érkezik: az első helyen a Maghreb-államok állnak (Algéria, Marokkó és Tunézia). Utánuk a szubszaharai Afrika következik, ahol a világ legszegényebb országaiban óriási az orvoshiány.

„Úgy akarják megszüntetni az egészségügyi sivatagokat Franciaországban, hogy az ilyen sivatagok területét növelik meg Afrikában” – hangsúlyozza a kérdés szakértője. Christelle Fifaten Hounsou kiemeli: már a hetvenes évek óta áramlanak az orvosok Afrikából Franciaországba, és a különleges orvosi tartózkodási engedély ezt felgyorsítja majd.

A francia kórházak általában igyekeznek a külföldi rezidenseket megtartani, és megpróbálják elintézni nekik a tartózkodási engedélyt. Ez számukra azért is előnyös, mert a külföldieknek kevesebbet kell fizetniük.

„Kezdetben ez olyan, mint a kényszermunka” – mondja Jad Zahnan fiatal kardiológus Libanonból. Poissy egyik kórházában dolgozott mint rezidens, majd ottmaradt. A fizetése kezdetben mindössze 1400 euró volt, ami Franciaországban nevetségesen kevés. Most abban bízik, hogy négy év után megkapja a francia állampolgárságot, és a helyzete rendeződik. A nehézségek ellenére nem bánt meg semmit: Franciaországban sokkal jobbak az orvosi munka feltételei, mint Libanonban, magasabb a jövedelem és jobb az életszínvonal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!