Több mint 100 millió forintból tervez kommunikációs kampányt indítani a kormány, amelyben többek között az uniós támogatási programban megvalósuló, általuk „történelminek” nevezett pedagógus-béremelésről tájékoztatnák a lakosságot minél szélesebb körben és minél közérthetőbben – értesült a Népszava. A kommunikációs terv szerint rendezvényekre 71 millió forintot, médiavásárlásra – például Facebook- és egyéb hirdetésekre – 30 millió forintot, kreatív költségekre 2 millió forintot költenének.
A lap úgy tudja,
a kampányban uniós forrásokat is felhasználnának.
A kommunikációs terv szerint az „akciók” közé tartozik a hírek és más tartalmak biztosítása a központi kommunikáción keresztül weboldalakra, közösségi médiafelületekre, kampány-médiahirdetések a nyomtatott, online, elektronikus és közösségi médiában, sajtóközlemények kiadása, sajtóbeszélgetések, sajtótájékoztatók és más rendezvények szervezése, valamint a kreatív és grafikai tervezés – kiadvány, infografika, fotó, videó, animáció – is. A célcsoportok között a teljes magyar lakosságot jelölték meg, a fő célcsoport viszont a projektekben közvetve vagy közvetlenül érintettek és a szakemberek.
Az uniós program Monitoring Bizottságában független szervezetek is részt vesznek, Nagy Erzsébet, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint kérték, hogy a lakosság tájékoztatása érdekében olyan „kommunikációs akciók” is legyenek, ahol nemcsak a kormány, illetve kormányközeli szervezetek és személyek, hanem más civilek is megszólalhatnak, valamint a médiaeseményekre se csak a kormánysajtót hívják meg. A PDSZ ügyvivője szerint ezt az Európai Bizottság képviselői is támogatták, de a többség által elfogadott kommunikációs terv (amit egyébként a civil oldal, benne a szakszervezetekkel, nem szavazott meg) csak annyival egészült ki, hogy lesznek sajtóbeszélgetések is.
A közigazgatási minisztérium a Népszava megkeresésére azt közölte, hogy az uniós fejlesztésért felelős intézményrendszer rendezvényei teljes körűen sajtónyilvánosak, rendszeresek a civil szervezetek bevonásával tartott konferenciák, kerekasztal-beszélgetések. Hozzátették, a kommunikációs terveket a monitoring bizottságok hagyják jóvá, amelyben civil szervezetek is részt vesznek. Közölték azt is, hogy a kommunikációs terv – amely hazai és uniós forrásból valósul meg – az EFOP Plusz uniós támogatási program idei felhívásaira, eredményeire vonatkozik, nem a pedagóguséletpálya-modell kommunikációjára.
Csakhogy a szóban forgó uniós program része a pedagógus életpálya is, olyannyira, hogy az egész program 66 százalékát is meghaladja az erre a célra fordított összeg – mutatott rá a PDSZ ügyvivője. Nagy Erzsébet azt is elmondta, furcsának találja, hogy a minisztérium „rendszeres” konferenciákról, kerekasztal-beszélgetésekről írt, ő ugyanis még egy ilyenről sem hallott.