szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar EU-elnökség programja, az energiaügyek, a migráció és az Ukrajna elleni orosz agresszió is szóba került.

Orbán Viktor a Karmelitában fogadta Rumen Radev bolgár elnököt, ahol áttekintették a magyar EU-elnökség programját, amelynek kiemelt eleme a Nyugat-Balkán stabilitása. Orbán és Radev megállapította: a térség békéjének és fejlődésének előmozdításában kulcsszerepe van Magyarország és Bulgária együttműködésének.

Szijjártó Péter külügyminiszter elsődlegesen az energiaügyekről tárgyalt Radevvel. Szijjártó szerint Magyarország és Bulgária között szoros szövetség van a földgázszállítás biztonsága és az atomenergia használata terén is, ami nagyban hozzájárul hazánk hosszú távú energiabiztonságához.

A tárcavezető tárgyalásokat folytatott a Radevet elkísérő Vlagyimir Malinov energiaügyi miniszterrel is. Kiemelte, hogy Magyarország földgázellátásának nagy része jelenleg Bulgárián keresztül, a Török Áramlat vezetéken érkezik, amely Oroszországból Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül vezet ide.

Szijjártó tájékoztatása szerint tavaly 5,6 milliárd köbméternyi földgáz érkezett ezen az útvonalon, ami a magyar felhasználás mintegy 65 százalékát tette ki. 2024-ben eddig 2,5 milliárd köbméter érkezett ezen a vonalon, év végéig várhatóan ennek több mint kétszeresére fog nőni a mennyiség.

„Ezért nyilvánvalóan érdekünk, hogy a Török Áramlat gázvezeték továbbra is biztonságos, kiszámítható szállítási útvonala legyen a Magyarországra irányuló földgázellátásnak” – jelentette ki.

Magyar-bolgár sorsközösség

A bolgár elnök ellátogatott a Sándor-palotába is, ahol Sulyok Tamás köztársasági elnökkel tárgyalt. Radev megjegyezte: „Sok kihívás előtt állunk, ezért még szorosabb együttműködésre van szükség Bulgária és Magyarország között ezek áthidalására”.

A bolgár elnök elmondta: a megbeszélésen a kereskedelem, a pénzügy és a turizmus témáját is érintették, de nagyon sok más lehetőséget látnak az együttműködéseket illetően. Példaként említette a magas hozzáadott értékkel kapcsolatos gazdasági ágazatokat, a honvédelmi és a védelmi ipart. Megbeszélést folytattak a kulturális és az oktatásügyi együttműködésről is. Itt is megismételte: Bulgária megígérheti, hogy a jövőben is fontos és stabil partner lesz a tranzitszállításokat illetően.

A bolgár elnök örömét fejezte ki, hogy a magyar fél segíti a magyarországi bolgárok kulturális értékeinek megőrzését és anyagi támogatást is nyújt.

A szombaton Budapesten nyíló Bolgár Kulturális Központról elmondta: ez egy élő híd az itteni bolgárság, a két ország és a két nép között.

Rumen Radev kiemelte: mindketten kiállnak államaik szuverenitása mellett, és hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa biztonságosabb legyen, és még tovább fejlődjön.

A migrációs problémával kapcsolatban a bolgár elnök kifejtette: egy eredményes politikával kell megőrizni a határainkat, együttműködve azokkal az országokkal, amelyek ki vannak téve a migrációs tranzitnak.

Az ukrajnai háborúról Rumen Radev elmondta: elítélik az orosz agressziót Ukrajna ellen, támogatják Ukrajnát, a háború első napjától humanitárius segítséget nyújtanak.

A bolgár elnök hangsúlyozta: meg kell akadályozni, hogy a háború tovább folytatódjon, eszkalálódjon, de a békés megoldás megtalálása csak diplomáciai erőfeszítéssel tud megvalósulni.

Sulyok is egyetértett azzal, hogy az orosz-ukrán háborút diplomáciai úton kell rendezni, és hogy mielőbbi tűzszünetre, igazságos és fenntartható békére van szükség. Az MTI szerint ugyanakkor a bolgár elnökkel egyetértettek abban, hogy „aggódnak az orosz-ukrán háború lehetséges eszkalációja miatt, és határozottan elutasítják a legutóbbi felvetéseket az európai, illetve szövetséges katonák Ukrajnába küldéséről”.

Sulyok aláhúzta, Magyarország határozottan elítéli az orosz agressziót, kiáll Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett, illetve minden lehetséges humanitárius segítséget megadott és megad a szomszédunk számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!