szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az energetikai miniszter fontos részleteket árult el a Lukoil-drámáról.

Az ukrán lépéssel gyakorlatilag ellehetetlenült a Lukoilnak a Közép-Európába irányuló szállítása – mondta Lantos Csaba energetikai miniszter Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Szabadegyetemen.

Értékelése szerint mindez egyértelmű kihívás Magyarország és Szlovákia – és Csehország – számára, a lépést elfogadhatatlannak tartja. Egyúttal egy fontos részletről is beszámolt.

Úgy tudjuk, hogy Zelenszkij elnök asztalán volt előkészítve egy olyan rendelkezés, amely a Lukoilra vonatkozó tilalmat feloldotta volna, ám azt végül nem írta alá

– mondta a tárcavezető.

Majd az Európai Bizottság, miután hozzá fordultunk az ügyben, azt mondja: nincs itt semmi látnivaló – sorolta Lantos Csaba, aki úgy foglalta össze a helyzetet: „Komoly diplomáciai manőverekben vagyunk”.

Azt is hozzátette: „Azon vagyunk, hogy a jövőben se legyen ellátásbiztonsági kockázat”. Ennek érdekében több lépés is történt.

„A kiesett olajmennyiséget tudtuk pótolni. A Mol már vett más országból, harmadik forrásból olajat, amely a krki terminálon, az Adria-vezetéken át jön majd Százhalombattára és Pozsonyba a finomítókba. Más orosz termelőktől is vásárolnak olajat – itt a veszélyt az jelenti, ha teljesen leáll a Barátság kőolajvezeték” – mondta a miniszter, aki azt is hangsúlyozta, hogy a magyarországi stratégiai tárolók jelenleg teljesen fel vannak töltve.

Fitch: A Lukoil-ügy jelentős kockázatot jelent

Európai szinten „jelentéktelen”, hogy Kijev kitiltotta a Magyarországra és Szlovákiába olajat szállító orosz Lukoilt a vezetékrendszeréből, de a két ország számára középtávon jelentős kockázat mutatkozik. A Mol hitelminősítése továbbra is „jó”, ebben alapból figyelembe vették az orosz kitettséget.

Mit mondott Gulyás Gergely?

Ezzel szinte egy időben, a kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter nem teljesen ugyanezt mondta. Egyrészt arról beszélt, hogy ha a helyzet nem oldódik meg, üzemanyaghiány lehet Magyarországon, de pánikra semmi ok, mivel szeptemberig ezt a kérdést meg kell oldani. Másrészt a HVG kérdésére, miszerint kitől vásárol most a Mol, kinek az olajával váltják ki a Lukoilt, Gulyás úgy fogalmazott, hogy szerinte a magyar cégnek vannak forrásai, ha a Lukoil kiesik. Egyelőre a Mol nem hív le máshonnan, a hosszú távú szerződésekben szereplő normál ütemezéshez képest, nagyobb mennyiséget. Gulyás állítja: egyelőre nem érzékelhető a Lukoil kiesése, majd 1-2 hét múlva kiderül, mi a helyzet.

Ehhez képest Lantos már arról számolt be, hogy a Mol egyszerre hajtott fel harmadik országbeli új termelőket, és szerződött más orosz szállítókkal.

Orbán elérte, hogy Magyarország magára maradjon a Lukoil-ügyben

Az Európai Bizottság nem siet, hogy nekilásson a Budapest és Pozsony, illetve Kijev közti vitarendezésnek a Lukoil olajtranzitjának leállítása ügyében. Egy tanácskozáson 11 tagállam támogatta a bizottság döntését, Magyarország és Szlovákia mellett senki sem állt ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!