szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A társaság folytatta a terjeszkedést, négy céget is felvásároltak.

A gyógyszeripari bevételek 16%-kal 213 milliárd forintra növekedtek 2024 második negyedévében, így a 2024 első féléves gyógyszeripari bevételek 413 milliárd forintot tesznek ki (1,06 milliárd euró), ami 14%-os növekedést jelent éves szinten. Az árfolyamkorrigált bevételnövekedés 12,5% volt az első félévben, mivel a gyengébb forint némi hátszelet adott az árbevételnek.

Az adózott eredmény több mint kétszeresére, 138 milliárd forintra nőtt 2024 első félévében. A változást továbbra is az ingadozó árfolyammozgások okozzák. A Richter 2024 első félévében 21 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhetett el (csaknem teljes egészében nem készpénzes, nem realizált nyereség a forgótőke tételeken) a gyengébb forint miatt, szemben az egy évvel ezelőtti jelentős, 49 milliárd forintos árfolyamveszteséggel.

A CNS (neuropszichiátriai) üzletág éves összevetésben 22 százalékos értékesítési növekedést ért el, a Nőgyógyászati üzletág 15 százalékos bevételnövekedést produkált az első félévben, a Biotechnológiai üzletág bevételei pedig 20 százalékkal nőttek 2024 első hat hónapjában 2023 első hat hónapjához képest. A General Medicines üzletág a második negyedévben visszatért a kétszámjegyű forgalomnövekedéshez.

Az erős első félévi eredmények fényében a Richter menedzsmentje megerősíti a 2024-es teljes évre vonatkozó előrejelzést a gyógyszeripari bevételek (2,15-2,25 milliárd euró) és a tisztított EBIT (725-750 millió euró) tekintetében is. Az M&A ügyletek további 1 százalékponttal támogathatják az árbevétel növekedését, de kis mértékben, körülbelül 10 millió euróval negatívan befolyásolhatják az EBIT-et 2024-ben.

A különféle cégfelvásárlások előtt a Richter szabad cash flowja (készpénzmozgása) 2024 első félévében 111 milliárd forintot tett ki, több mint kétszeresére nőve az előző év azonos időszakához képest, ami az erős működési cash flow-nak és az idei devizaárfolyam-veszteségek hiányának köszönhető. Az M&A ügyletek – „merger and acquisition,” vagyis összeolvadások és felvásárlások – felemésztették az összes keletkezett készpénzt, sőt még többet is, mivel a Richter 2024 első félévében több mint 130 milliárd forintot költött stratégiai akvizíciókra a Formycon, a Helm, a Mithra és a BCI (utóbbi kettőről nemsokára bővebben) nevű cégek felvásárlása formájában.

A rendszeres osztalékfizetésre (78,8 milliárd forint, azaz 423 forint/részvény) szintén 2024 második negyedévében került sor, aminek következtében a vállalat nettó likviditási pozíciója jelentősen, több mint 100 milliárd forinttal csökkent.

A második negyedévben (a Formycon és a Helm első negyedévi ügyleteit követően) további stratégiai tranzakciókat jelentett be a Richter. A társaság megállapodott a Mithra Estetrolon (E4), egy egyedülálló, természetes ösztrogénen alapuló vezető platformjához kapcsolódó globális jogok megszerzéséről. A Richter átvette továbbá a Mithra K+F eszközeit és tudományos csapatát, valamint felvásárolta a BCI-t, egy belgiumi székhelyű biotechnológiai vállalatot, amely innovatív kutatásokat végez a nőgyógyászat különböző területein.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!