Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Idén májushoz képest viszont 0,5 százalékot tudott bővülni a termelés volumene.
2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 májusához mérten 0,5 százalékkal emelkedett – áll a Központi Statisztikai Hivatal gyors becslésében.
Az év első hat hónapjában a termelés 3,3 százalékkal volt kevesebb, mint 2023 azonos időszakában.
A feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene. Csak két alág kibocsátása nőtt: a vegyi anyag, termék gyártásáé, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységé. Egyik alágazat sem tartozik a hat legnagyobb súlyú ipari terület közé és egyiket sem szokták a magyar ipar húzóágazatának nevezni – kommentálta Virovácz Péter, az ING elemzője.
A jelentős munkanaphatás miatt Virovácz szerint érdemes a fix bázisú indexhez viszonyítani a teljesítményt. A 2021. év átlagos havi teljesítményéhez viszonyítva az ipari kibocsátás volumene 3,4 százalékkal marad el napjainkban és még mindig meglehetősen közel vagyunk a 2021. évi mélyponthoz. Az ipar teljesítménye összességében tehát továbbra is gyenge – jegyzi meg a szakember.
Bár a részletes adatokra még várni kell, de a KSH előzetes adatközlése – az előző hónapokhoz hasonlóan – általánosan romló tendenciát vázolt fel. Az igazán meghatározó ágazatok, úgy mint a jármű- és villamos berendezés, az elektronikai cikkek gyártása valamint az élelmiszeripar még mindig kitartóan zsugorodik.
A globális folyamatok sem mutatnak arra, hogy a magyar ipar fellendülhet az exportkereslet révén. A német ipar továbbra is mélyponton van, az amerikai és kínai gazdaságok lassulóban vannak, a nemzetközi kereskedelmet pedig még mindig feszültségek hatják át, így nem várható, hogy a német vagy épp az euróövezeti ipar épp egy áttörés küszöbén állna – fogalmaz Virovácz.
A globális rendelésállományok alacsonyak, az ipari termékek készletállománya alig apadt a csúcsokról. A rendelések számának növekedése csak a készletek érdemi fogyása és a globális fogyasztói bizalom javulása és a kereslet újbóli élénkülése után indulhat el.
A belpiacra termelő szektorok kilátásai sem biztatóak. A májusi adatok alapján a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok belföldi rendelésállománya 7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ez az exportrendelések esetében egyébként közel 25 százalékos elmaradást mutat. A gyenge hazai fogyasztói bizalom, az erős óvatossági motívum, a vállalatok lanyha beruházási hajlandósága pedig együttesen a belpiaci kilátásokat is gyengíti. A magyar ipar 2024 egészében markánsan visszafoghatja majd a GDP-növekedést – összegez a szakértő.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Az eddig egyetlen művéről ismert MS mester tucatnyi munkáját mutatja be a Szépművészeti Múzeum július 20-áig nyitva tartó kiállítása.
Ezúttal 2,8-as erősségűt.
A színész lesz a következő Nagy Ő.