szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén májushoz képest viszont 0,5 százalékot tudott bővülni a termelés volumene.

2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozza, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 júniusában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 májusához mérten 0,5 százalékkal emelkedett – áll a Központi Statisztikai Hivatal gyors becslésében.

Az év első hat hónapjában a termelés 3,3 százalékkal volt kevesebb, mint 2023 azonos időszakában.

A feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene. Csak két alág kibocsátása nőtt: a vegyi anyag, termék gyártásáé, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységé. Egyik alágazat sem tartozik a hat legnagyobb súlyú ipari terület közé és egyiket sem szokták a magyar ipar húzóágazatának nevezni – kommentálta Virovácz Péter, az ING elemzője.

Teljes kormánystratégiai kudarc: az akkugyártás a legnagyobb fék a magyar iparon

Az ipari termelés összességében 4,9 százalékkal volt kisebb májusban, mint egy évvel korábban. Ezen belül a járműgyártás 14,5 százalékkal zuhant, a legnagyobb visszaesés az akkugyártásban volt: 32 százalékos.

A jelentős munkanaphatás miatt Virovácz szerint érdemes a fix bázisú indexhez viszonyítani a teljesítményt. A 2021. év átlagos havi teljesítményéhez viszonyítva az ipari kibocsátás volumene 3,4 százalékkal marad el napjainkban és még mindig meglehetősen közel vagyunk a 2021. évi mélyponthoz. Az ipar teljesítménye összességében tehát továbbra is gyenge – jegyzi meg a szakember.

Bár a részletes adatokra még várni kell, de a KSH előzetes adatközlése – az előző hónapokhoz hasonlóan – általánosan romló tendenciát vázolt fel. Az igazán meghatározó ágazatok, úgy mint a jármű- és villamos berendezés, az elektronikai cikkek gyártása valamint az élelmiszeripar még mindig kitartóan zsugorodik.

A globális folyamatok sem mutatnak arra, hogy a magyar ipar fellendülhet az exportkereslet révén. A német ipar továbbra is mélyponton van, az amerikai és kínai gazdaságok lassulóban vannak, a nemzetközi kereskedelmet pedig még mindig feszültségek hatják át, így nem várható, hogy a német vagy épp az euróövezeti ipar épp egy áttörés küszöbén állna – fogalmaz Virovácz.

Óriásit zuhant a magyar ipar, az NGM azonban egyből megtalálta a felelőst, akik természetesen nem ők

2024 márciusában az ipari termelés 10,4 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, és ez még úgy is hatalmas bukás, hogy tavaly három nappal többet dolgoztunk ebben a hónapban.

A globális rendelésállományok alacsonyak, az ipari termékek készletállománya alig apadt a csúcsokról. A rendelések számának növekedése csak a készletek érdemi fogyása és a globális fogyasztói bizalom javulása és a kereslet újbóli élénkülése után indulhat el.

A belpiacra termelő szektorok kilátásai sem biztatóak. A májusi adatok alapján a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok belföldi rendelésállománya 7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ez az exportrendelések esetében egyébként közel 25 százalékos elmaradást mutat. A gyenge hazai fogyasztói bizalom, az erős óvatossági motívum, a vállalatok lanyha beruházási hajlandósága pedig együttesen a belpiaci kilátásokat is gyengíti. A magyar ipar 2024 egészében markánsan visszafoghatja majd a GDP-növekedést – összegez a szakértő.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!