Kína felemelné a rendkívül alacsony nyugdíjkorhatárt

A férfiaknál 60 év, a nőknél 55, illetve 50 év a korhatár, miközben a várható élettartam megközelíti a 80 évet.

  • hvg.hu hvg.hu
Kína felemelné a rendkívül alacsony nyugdíjkorhatárt

A kínai kormányzat vizsgálja annak lehetőségét, hogy felemeljék a nyugdíjkorhatárt, amely jelenleg az egyik legalacsonyabb a világon – írja a Reuters. A lépésre a munkaerőhiány okozta gazdasági nyomás miatt van szükség.

A Kínai Kommunista Párt júliusban jelentette be, hogy fokozatosan emelni fogja a korhatárt, ami férfiaknál 60 év (körülbelül 6 évvel kevesebb, mint a fejlett országok átlaga), míg szellemi foglalkozású nőknél 55 év, a gyári dolgozóké pedig 50 év.

A korhatár emelése enyhítené a nyugdíjkasszákra nehezedő nyomást, hiszen 31-ből 11 tartomány óriási deficitet görget maga előtt, a dolgozók egy jó része viszont nem örülne, ha tovább kellene dolgoznia, és csak később jutna hozzá a nyugdíjához. A kínai tudományos akadémia szerint a nyugdíjrendszerből 2035-re el fog fogyni a pénz.

A reform sürgős, mivel Kína várható élettartama 2021-ben 78 év volt, és 2050-re várhatóan meghaladja a 80 évet, miközben a dolgozó népesség aránya csökken. Az egészségügyi hatóságok szerint a 60 év felettiek száma 2035-re 280 millióról több mint 400 millióra emelkedik. Jelenleg minden kínai nyugdíjast öt dolgozó támogat, de ez az arány 2030-ra 4:1-re, 2050-re pedig 2:1-re csökkenhet.

A hír a kínai közösségi médiában is nagy figyelmet kapott, miután a Xinhua hírügynökség beszámolt róla. Sokan aggódnak a fiatalok várható magasabb munkanélkülisége és az idősek hosszabb munkavállalása miatt is.

„A fiatalok nem találnak munkát, a középkorúak a leépítésektől félnek, most pedig újabb probléma jön: az öregek nem tudnak nyugdíjba menni” – írta egy felhasználó a Weibo közösségi médiafelületen.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek