szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

Új világra számítanak a hazai vállatok pénzügyi vezetői (CFO) a mesterséges intelligencia és a digitalizáció térnyerésével, egyúttal egyre inkább tartanak a túlszabályozás kockázataitól, pedig már most is rengeteg előírásnak kell megfelelniük. A PwC felmérése szerint nagy változások jönnek abban is, hogy milyen képességekre lesz nagyobb igény a vállalati működésben, amihez sokaknak sokat kell majd tanulniuk.

A CFO-k leginkább a változás- és projektmenedzsmentben és az informatikában való képességeket hiányolják, miközben tavalyhoz képest is nagy előrelépés látható a technológia használatában – derül ki a PwC pénzügyi tanácsadó cég hatodik éve készülő felméréséből.

Az analízis keretében megkérdezik a válaszadókat, hogy számításaik szerint 5 év múlva hogyan állnak majd. Az előző körben adott válaszok nem jöttek be, a CFO szerepe továbbra is leginkább a „tűzoltásról” szól, ezért a következő ciklusban várhatóan sokkal nagyobb aktivitást kell mutatniuk a vállalatoknak és az érintett részlegeiknek.

Ez azonban nem egyszerű váltás. A múlt és a jelen az komfortzóna, az ötéves előrejelzésnél pedig lehet bátornak lenni a vállalásokkal, ugyanis már feledésbe vész, mire bárki is számonkérhetné. A kettő közötti idő számít.

A mostani kutatásban rákérdeztek a mesterséges intelligencia (MI) várható szerepére. A válaszadók 27 százaléka már használ mesterséges intelligenciát a mindennapi működésben, ami jelentős növekedés a 2023-as 9 százalékos arányhoz képest, továbbá 65 százalékuk véli úgy, hogy az MI jelentős mértékben növeli majd beosztottjaik hatékonyságát.

Balogh Roland
Reviczky Zsolt

Ezzel egyben felértékelődnek azok a munkavállalók akik az innovációban és a stratégiaalkotásban tudnak többet nyújtani, lévén a CFO-k pont ezeken a területeken elégedetlenek a jelenlegi állapottal – mondta Balogh Roland, a PwC tőkepiaci és számviteli tanácsadásért felelős igazgatója, a felmérés vezetője. A többség egyúttal azzal is számol, hogy a remélt hatékonyságnövelés a munkavállalói létszám csökkenésével jár.

A HVG kérdésére, hogy a mesterséges intelligenciára való berendezkedés milyen költségekkel járhat a vállalatokra nézve, Balogh szerint egyelőre nincs jó válasz. Az viszont biztos, hogy amelyik vállalat nem lép időben, annak később garantáltan nagyobbak lesznek a költségei. Mint Balogh elmondta, ez a szemlélet egyre elterjedtebb. A vállalat megkérdezi magától, „meddig tudok versenyképes maradni, meddig tudok egyáltalán működni ha ezt nem csinálom meg?”

Itt nem egy varázsütésszerű váltásól van szó, hanem egymásra épülő apró lépésekről, amelyeket adott esetben több év alatt valósít meg egy cég

– fogalmazott a PwC igazgatója.

Ezt mindenképpen el kell kezdeni, akkor is, ha jó eséllyel az első három lépés után újra kell tervezni, lévén nagyon nehéz akár 3 évre is előrelátni. Ennek fő oka az adat. Egy évre azért aránylag könnyű tervezni, mert rendelkezésre állnak belső adatok, például az előző évi számok, azonban akár 3 év alatt is gyökeres és beláthatatlan változások mehetnek végbe egyes szegmensekben, amikre nehéz felkészülni – mondta Balogh Roland.

Reviczky Zsolt

A megkérdezett CFO-k látszólag egyre komfortosabbak az új technológiai megoldásokkal. Az ezeket magabiztosan használó vezetők aránya két év alatt 44 százalékról 69 százalékra nőtt. Egyúttal ha aránylag magas is az elégedetlenség a korszerű szakmai kompetenciák terén, a hagyományos számviteli kérdésekben is változatlanul elégedettek a válaszadók, ezt azonban egy szükséges de nem elégséges feltételnek tartják. Mivel pont az ilyen területeken történnek jelentős változások, itt komoly tanulásra lesz szükség – mondta kérdésünkre Balogh.

Idén a CFO-k szinte minden kockázati kategóriát alacsonyabbra becsültek, mint az elmúlt három évben, kivéve a túlszabályozottságot, ami immár az első háromba is bekerült, noha korábban az első ötben sem szerepelt.

Balogh elmondása szerint már most is számos szabály van, aminek a vállalatoknak meg kell felelniük, és ezek is változnak, bővülnek: egyrészt a kötelező adatszolgáltatás köre bővül, másrészt bejönnek olyan területek, amik eddig hagyományosan nem a CFO feladatkörébe tartozott, mint például a fenntarthatóság vagy az ESG.

Reviczky Zsolt

Az ilyen nem-pénzügyi beszámolók a CFO-k 56 százaléka szerint jelentős új feladatokat és kihívásokat jelent a pénzügyi területeknek a következő évben. Balogh szerint itt sok újdonságra kell számítani, „nagyon az út elején vagyunk, a CFO-k keresik a megoldásokat, de a feladat nagysága már látható”.

Annyi energiát zabál az MI-ipar, hogy felélesztik az USA legnagyobb atombalesetének erőművét is

Évtizednyi bezárási hullám után kiszuperált erőművek újranyitásával elégítené ki a mesterséges intelligencia energiaigényét egy formálódó, új trend az Egyesült Államokban. Így lehel új életet a Microsoft a Three Mile Islandbe, de más társaság is megkötötte már a saját nukleáris bizniszét. A kritikusok aggódnak, mert az atomenergia csak a kibocsátástól mentes, a kockázatoktól nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!