szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

Donald Trump kánaánt ígér a kriptovalutákban utazóknak, ami felhajtotta a bitcoin árát. Az elnök eközben a saját pecsenyéjét is sütögeti, és a jelek szerint arra készül, hogy beszálljon az üzletágba.

Aki valaha is gondolkodott bitcoinvásárláson a kriptovaluta indulásakor, és nem élt a lehetőséggel, az minden bizonnyal veri a falba a fejét, ha ránéz az árfolyamgörbékre. Főleg azok a nehéz pillanatok, amikor a bitcoin elér lélektani határokat, ilyen lesz az is, amikor átlépi az árfolyama a 100 ezer dollárt. Ez a közeljövőben megtörténhet, tíz napja már megnyalta az árfolyam alulról ezt az értéket, azóta a 92-98 ezer dolláros régióban mozog, és a szakértők szerint meg fogja ugrani ezt a lécet.

Több oka van annak, hogy a bitcoin a szárnyal. Az egyik mérföldkőnek számító változás az volt a történetében, amikor januárban az amerikai értékpapírpiaci felügyelet (SEC) engedélyezte, hogy a bitcoinba való befektetést tőzsdén jegyzett alapok (ETF) kínálják – írtuk meg korábban mi is a hvg360-on. Ennek a lényege, hogy az algoritmus által előállított – véges mennyiségű – digitális valutát hasonló befektetési termékké tették, mint az arany, a részvények, a kötvények és más értékpapírok.

A bitcoin az úr
Jelenleg több mint 10 ezer kriptovaluta létezik, amelyek összértéke mintegy 3300 milliárd dollár, de a bitcoin uralja a kriptopénzpiacot: az összérték csaknem 60 százalékát, 2000 milliárd dollárt tesz ki. A második helyen az Ether áll 12 százalék körüli részesedéssel.

Trump mozgolódik

Az igazi katalizátor azonban az amerikai elnökválasztás volt, amit köztudottan Donald Trump nyert. A kriptopiac lelkesen fogadta a republikánusok jelöltjének győzelmét, mert a kampánya során többször is arról beszélt, hogy létrehoznának egy stratégiai bitcoinalapot, támogatnák a kriptovaluta-bányászokat, a Fehér Háznak pedig lesz a tervek szerint egy saját kriptoszakértője. A Bloomberg szerint a posztra már elindultak az „állásinterjúk”, több lehetséges jelöltet is meghallgatott Trump stábja Mar-a-Lagóban.

Azzal is a szektort támogatnák, hogy Gary Genslert eltávolítanák a posztjáról, mivel az amerikai Értékpapír- és Tőzsdebizottság elnöke korábban alaposan megrendszabályozta a kriptopénzek piacát. Hogy mennyire komolyak a leendő elnök tervei, jól mutatja, hogy már többször is találkozott az ágazat legfőbb szereplőivel, a nyáron pedig felszólalt egy bitcoinkonferencián. Az is jót tett, hogy Trump négyszemközt találkozott Brian Armstronggal, a Coinbase kriptovaluta platform vezérigazgatójával a hét elején.

Maga Donald Trump is erősen érdekelt a kriptopiac fejlődésében, több millió dollárnyi NFT-je van, és a World Liberty Financial úgynevezett DeFi platformon saját kriptoeszközökei is vannak. Ha ez nem lenne elég, a Financial Times szerint a médiacége, a Trump Media and Technology Group – amely a Truth Socialt üzemelteti – közel áll a kriptovaluta-kereskedéssel foglalkozó Bakkt felvásárlásához. Az már más kérdés, hogy miután a politikai megnyilvánulásaiban Trump kiállt a kriptovaluták mellett, és ezzel fel is élénkítette a piacot, mennyire etikus vagy törvényes az eddiginél mélyebben is beszállnia az üzletágba. Az is érdekes adat, hogy miután kiderült, hogy előrehaladott tárgyalások folynak a tranzakcióról, a Bakkt részvényei 162 százalékot, míg a TMTG részvényei 16,7 százalékot erősödtek.

Az is a bitcoin erősödését segíti, hogy a héten kiderült, hogy a megválasztott elnök egy befektetési cég vezetőjét, Howard Lutnickot nevezte meg kereskedelmi miniszterjelöltként. Lutnickot a Barrons csak kriptobikaként jellemezte, és más források szerint is az egyik legnagyobb hal a Wall Streeten a kriptopénzek piacán.

A felezés, ami növeli az értéket

Persze a piaci mozgások is jelentős hatást gyakoroltak. A MicroStrategy még októberben bejelentette, hogy három év alatt 42 milliárd dollárt fektetne be vásárlásra. A cégre mindenki odafigyel, mert az összes bitcoin mintegy 1,6 százaléka az ő kezükben van, november 17-én ez 31 milliárd dollárt ért. A Reuters szerint a MicroStrategy példája más cégeket is ebbe a befektetési irányba hajt, ami szintén pörgeti a piacot és az árfolyamot. A kisbefektetők pedig mindezeket figyelik, és szintén vásárolnak. Novemberben csak az amerikai szereplők 6,46 milliárd dollárt költöttek vásárlásra. Bár december elején volt némi visszaesés, a piac alapvetően optimista.

A bitcoinárfolyam kiugrását támogatja egy időszakos esemény is: az elnökválasztással egy időben volt a felezés is. Ez egy tervezett esemény a bitcoin kódjában, ami a bitcoin bányászatáért járó jutalmat 50 százalékkal csökkenti, felezve az új érmék termelését, tovább szűkítve a kínálatot – erre pedig a piac természetes reakciója az, hogy nő az érték. Ezt bizonyítja az is, hogy a felezések korábban is a bitcoin jelentős áremelkedéséhez vezettek. A valuta korábbi csúcspontját közvetlenül a legutóbbi, 2021-es felezés előtt érte el.

Minden idők legdrágább pizzája

Amennyiben eléri a bitcoin a 100 ezer dolláros határt, akkor egészen biztosan fel fogják emlegetni a kriptovaluta történelmének egyik legnagyobb vesztesét is. Az amerikai Laszlo Hanyecz – akinek egész biztosan vannak magyar felmenői, bár erről semmit sem tudni – 2010-ben (amikor a bitcoin árfolyama a mostanihoz képest még igen alacsonyan mozgott) 10 ezer bitcoint ajánlott a Bitcoin Talk fórumán annak, aki küld neki két pizzát. Volt, aki kapott az alkalmon, a férfi pedig ezért cserébe elutalta neki az akkor még jelentéktelen összeget. Amennyiben megtartotta volna Hanyecz a bitcoint, akkor ő is átléphetett volna egy lélektani határt, mivel kereken 1 milliárd dollárja lenne, ami átszámítva 395 milliárd forint. Sose került még ilyen sokba két pizza.

Jogilag felnőtté válik a bitcoin, de a mostani rekordárfolyam így is bármikor bezuhanhat

Az uniós jogszabály nyomán az Országgyűlés előtt van a kriptoeszközöket szabályozó törvény. A bitcoin árfolyama csillagászati szintek felé jár, az emelkedés egyik oka a tisztább jogi helyzet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!