szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Berobbant a DeepSeek diszkont modellje, mire a jóval költségesebb megoldásokat szállító nagy techcégek részvényei beszakadtak.

Világszerte beszakadtak a techrészvények hétfőn, miután hirtelen megugrott egy olcsó kínai mesterségesintelligencia-modell népszerűsége, írja a Reuters.

A DeepSeek nevű startup ingyenes MI-asszisztenst dobott piacra, mely a társaság állítása szerint olcsóbb chipeket és kevesebb adatot használ, mint a már ismert és népszerű modellek. Ezzel meg is kérdőjelezte annak az eddig biztosnak tűnő vélekedésnek a helyességét, mely szerint az MI-fejlesztések irdatlan összegeket kell, hogy elemésszenek, és fel kell pörgessék a keresletet az ellátási lánc teljes egészében, chipgyártástól az adatközpontok fejlesztéséig.

Az ingyenes modell hirtelen sikerére világszerte meginogtak a hagyományos, nagy techcégek részvényei. A Nasdaq határidős jegyzései több mint 3%-ot, az S&P 500 határidős jegyzései közel 2%-ot estek. Az egyik vezető MI-chipgyártó Nvidia részvényeinek értéke pedig 8,4%-kal csökkent. A Microsoft 4%-ot, a Meta Platforms 3,7%-ot, az Alphabet pedig 3,1%-ot esett.

Az európai techrészvények értéke összességében több mint 5%-ot esett, ez a legrosszabb napi teljesítményük volt 2024 októbere óta. Az ASML chipgyártó 9,4%-os értékcsökkenést szenvedett el. A Siemens Energy, mely az AI infrastruktúrához hardvert szállít, 20% körüli zuhanást produkált a pénteki piaczáráskor regisztrált – igaz, rekordmagas – szintjéhez képest.

A Reuters több szakértőt is megkérdezett a fejleményekről. Jon Withaar portfóliómenedzser szerint korai még következtetéseket levonni, mert még nem ismertek a jelenség részletei, de ha tényleg megtörtént az áttörés az MI-modellek fejlesztésénél, és a modellek betanításának költsége a 100 millió dollár feletti összegről tényleg lezuhant erre az állítólagos 6 millió dollárosra, akkor az, bár a nagy cégeknek rövid távon negatív, az iparágnak hosszú távon valójában nagyon pozitív fejlemény lesz a termelékenység és a végfelhasználók szempontjából. Withaar szerint ez hideg zuhany lehet az ágazatnak, de anak erre már eléggé szüksége is volt.

Alexandr Wang, a Scale AI vezérigazgatója azt írta az X-en, hogy a DeepSeek egy ébresztőt fújt Amerikának, de ettől még az USA stratégiája nem fog megváltozni: gyorsabban kell fejlesztenie a riválisoknál, és meg kell szigorítani a chipexportok ellenőrzését, hogy a jövőben is meg tudják tartani a piacvezető pozíciójukat.

Ben Barringer, a Quilter Cheviot techelemzője pedig úgy vélekedett, hogy a DeepSeek sikere tovább élezi az amerikai-kínai MI-háborút, főleg, miután Donald Trump bejelentette a Csillagkapu nevű, 500 milliárd dolláros mesterségesintelligencia-infrastruktúra fejlesztési program elindítását – melyet egyébként újdonsült szövetségese, Elon Musk ellenez. Barringer szerint a DeepSeek-siker erősen megkérdőjelezte, hogy mennyit kell költeni egy modell felépítésére, és hogy tényleg szükség van-e ilyen szintű tőkebefektetésekre az ágazatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!