szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Újra aláírhatják a felek a magyar–amerikai kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt.

„A magyar–amerikai kettős adóztatás elkerülésének kérdése is a republikánusok asztalán van, aktívan foglalkoznak vele, és lesz előrelépés” – mondta az Index szerint Christopher Butler, a Tholos Alapítvány és az Americans for Tax Reform, egy konzervatív lobbiszervezet vezetője az Oeconomus Gazdasági Klub fórumán.

A résztvevők egyetértettek, hogy a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény hiánya a magyar–amerikai üzleti kapcsolatok erősítésének legfőbb akadálya. Ezt az egyezményt a Biden-kormány 2022 nyarán mondta fel azt követően, hogy Magyarország vétót emelt az EU által bevezetni tervezett 15 százalékos globális minimumadó ellen.

Az amerikai pénzügyminisztérium szóvivője akkor elmondta, hogy mivel Magyarország 9 százalékra csökkentette a társasági adókulcsát – ami kevesebb mint fele a 21 százalékos amerikai adókulcsnak –, az adóegyezmény előnyei egyoldalúan Magyarországnak kedveznek, és az Egyesült Államoknak semmi haszna nem származik belőle. „Az előnyök már nem kölcsönösek – az Egyesült Államoknak jelentős potenciális bevételkiesést jelentenek, és az amerikai vállalkozások és befektetések számára kevés a magyarországi megtérülés”.

Ironikus, hogy a magyar kormány végül elfogadta a globális minimumadó tervét, és 2023 végén meg is született a törvény a bevezetéséről, ez azonban nem volt hatással az amerikai döntésre.

Túlélheti Trump győzelmét a globális minimumadó?

Hogyan jutott el a globális minimumadó koncepciója néhány év és elbukott próbálkozások után a megvalósításig? Hogyan formálta saját érdekei szerint az Egyesült Államok, és hogyan érinti Magyarországot? Erről ír vendégcikkében Kocsis Richárd, az EY szakértője.

Orbán Viktor január végén hatalmazta fel Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy kezdjen tárgyalásokat a kettős adóztatást kizáró magyar–amerikai egyezmény megújításáról. Ezzel egyidejűleg Nagy Márton kinevezte Katona Bencét, a Magyar Fejlesztési Bank elnökét a magyar–amerikai üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztosnak.

Visszatérve a fent említett gazdasági fórumra: Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint Trump elnök újraválasztása „különleges helyzetbe hozta Magyarországot és a közép-európai régiót”, és mivel Orbán végig kitartott Trump mellett, „egyedülálló lehetőség nyílik számunkra, hogy olyan szilárd és hosszan tartó barátságot építsünk ki Magyarország és az Egyesült Államok között, amire korábban még nem volt példa” – fogalmazott.

A HVG ugyanakkor több cikkben is bemutatta, hogy a magyar kormány eltökéltsége Donald Trump mellett még visszaüthet, és bármilyen, Európára kivetett vám szükségszerűen a magyar gazdaságot is sújtani fogja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!