Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Újra aláírhatják a felek a magyar–amerikai kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt.
„A magyar–amerikai kettős adóztatás elkerülésének kérdése is a republikánusok asztalán van, aktívan foglalkoznak vele, és lesz előrelépés” – mondta az Index szerint Christopher Butler, a Tholos Alapítvány és az Americans for Tax Reform, egy konzervatív lobbiszervezet vezetője az Oeconomus Gazdasági Klub fórumán.
A résztvevők egyetértettek, hogy a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény hiánya a magyar–amerikai üzleti kapcsolatok erősítésének legfőbb akadálya. Ezt az egyezményt a Biden-kormány 2022 nyarán mondta fel azt követően, hogy Magyarország vétót emelt az EU által bevezetni tervezett 15 százalékos globális minimumadó ellen.
Az amerikai pénzügyminisztérium szóvivője akkor elmondta, hogy mivel Magyarország 9 százalékra csökkentette a társasági adókulcsát – ami kevesebb mint fele a 21 százalékos amerikai adókulcsnak –, az adóegyezmény előnyei egyoldalúan Magyarországnak kedveznek, és az Egyesült Államoknak semmi haszna nem származik belőle. „Az előnyök már nem kölcsönösek – az Egyesült Államoknak jelentős potenciális bevételkiesést jelentenek, és az amerikai vállalkozások és befektetések számára kevés a magyarországi megtérülés”.
Ironikus, hogy a magyar kormány végül elfogadta a globális minimumadó tervét, és 2023 végén meg is született a törvény a bevezetéséről, ez azonban nem volt hatással az amerikai döntésre.
Orbán Viktor január végén hatalmazta fel Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy kezdjen tárgyalásokat a kettős adóztatást kizáró magyar–amerikai egyezmény megújításáról. Ezzel egyidejűleg Nagy Márton kinevezte Katona Bencét, a Magyar Fejlesztési Bank elnökét a magyar–amerikai üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztosnak.
Visszatérve a fent említett gazdasági fórumra: Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint Trump elnök újraválasztása „különleges helyzetbe hozta Magyarországot és a közép-európai régiót”, és mivel Orbán végig kitartott Trump mellett, „egyedülálló lehetőség nyílik számunkra, hogy olyan szilárd és hosszan tartó barátságot építsünk ki Magyarország és az Egyesült Államok között, amire korábban még nem volt példa” – fogalmazott.
A HVG ugyanakkor több cikkben is bemutatta, hogy a magyar kormány eltökéltsége Donald Trump mellett még visszaüthet, és bármilyen, Európára kivetett vám szükségszerűen a magyar gazdaságot is sújtani fogja.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.