Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Rövid távon felviszik az olajárakat a Trump által bejelentett vámok. Hosszabb távon azonban csökkenés jöhet, mert a vámháború taccsra teszi a világgazdaságot. Ha az USA kemény szankciókat vezet be Iránnal és Oroszországgal szemben, akkor nagyon elszállhatnak az olajárak. A forint érdemi erősödésére a vámháború közepette pedig nem érdemes számítani.
Emelkedett a kőolaj világpiaci jegyzési ára, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette: vámokat vet ki – illetve emel – az USA-ba érkező kanadai, mexikói és kínai termékekre. Beleértve az energiahordozókat, bár Kanada esetében azokra csak 10 százalékos vámot vezet be, míg az általános ráta 25 százalék. Mexikó esetében az energiahordozókra is az általános 25 százalékos ráta vonatkozik.
Kanada az USA legnagyobb olajbeszállítója, a teljes import nagyjából 62 százaléka onnan származik. A mexikói import az USA összbehozatalának nagyjából 7 százalékát teszi ki.
A hétvégi bejelentés után hétfőn az Európában mértékadó Brent olajfajta hordónkénti ára 77,2 dollárig emelkedett – miközben a január közepe óta tartó árcsökkenésnek köszönhetően a 82 dollár fölötti csúcsról azt megelőzően már 75 dollárra mérséklődött a jegyzés.
A magyarországi kiskereskedelmi üzemanyagárak alakulását alapvetően két tényező befolyásolja: a nyersolaj ára és forint árfolyama. Így a kőolaj árának emelkedése megjelenik a hazai üzemanyagárakban is. Feltéve persze, hogy azt nem kompenzálja a forint árfolyamának erősödése.
Ami az olaj árát illeti, a Kanada és Mexikó elleni vámok rövid távon biztosan drágulást okoznak,
ahogy a piac beárazza a kereskedelmi zavarokat, illetve ahogy a kanadai és mexikói exportőrök az USA-n kívüli vevők felé fordulnak.
A hatás azonban korlátozott lesz – vélik a Goldman Sachs elemzői. Kanadának kevés lehetősége van más vevőket találni: a kivitel nagy része ugyanis csővezetéken bonyolódik az USA felé. A befektetési bank becslése szerint
a vámterhet jelentős részben a kanadai olajkitermelők lesznek kénytelenek benyelni,
hordónként 3-4 dollár diszkontot kell majd kínálniuk az USA-beli vevőik számára. A plusz vámteher másik részét az amerikai autósok fogják kifizetni magasabb üzemanyagárakon keresztül.
A világpiaci olajárak kezdeti megugrása után középtávon az olajárak csökkenésére lehet számítani. A Donald Trump által megindított vámháborúk ugyanis rontják a világgazdaság növekedési kilátásait. A lelassult globális növekedés alacsonyabb kőolajigényt, vagyis alacsonyabb árakat hoz. Ennek megfelelően a Goldman Sachs elemzői nem változtattak árprognózisukon: az idei évre átlagosan 78 dolláros, 2026-ra 73 dolláros Brent-árat várnak.
A magyar benzinkutakon tehát – stabil forintárfolyamot feltételezve – előbb áremelkedés, majd árcsökkenés várható.
Nagy kérdés azonban, hogy a Trump-adminisztráció fog-e szankciókat bevezetni az iráni és orosz olajexportra – és ha igen, pontosan milyeneket. Ha az esetleges (újabb) amerikai szankciók napi egymillió hordóval képesek visszafogni az orosz és iráni olajexportot (együttesen), akkor a Brent ára ideiglenesen 93 dolláros szintre szökhet.
További kérdés, hogy a Szaúd-Arábia vezette OPEC olajkartell, illetve Oroszországgal kiegészülve az OPEC+ milyen ütemezéssel fogja növelni a kitermelését, illetve milyen ütemezéssel engedi el a korábban elfogadott önkorlátozó intézkedéseket. A kartell február 3-ai ülésén dönt, várhatóan a tagok tartják magukat ahhoz, hogy csak áprilistól, és csak fokozatosan vezetik ki a korlátozásokat – annak ellenére, hogy Donald Trump elnök a kitermelés fokozását követelte az OPEC-től.
Ha az OPEC a termelés fokozásával lenyomná az olajárakat, az egyrészt alacsonyabb üzemanyagárakat eredményezne (ez Trump egyik kampányígérete volt), másrészt még nehezebb helyzetbe hozná Oroszországot, megkönnyítve Moszkva tárgyalóasztalhoz kényszerítését az ukrajnai háború ügyében (ami megint csak Trump kampányígérete volt).
A kartelltagoknak azonban nem áll érdekükben, hogy az olajárak túl nagyot essenek, így különösen a nehezen előre jelezhető körülmények közepette alighanem tartják magukat az önkorlátozások fokozatos kivezetéséhez.
Ami pedig a forint árfolyamát illeti: a vámháborús helyzet nem jelent kedvező kilátásokat. A Kanada, Mexikó és Kínai elleni vámok bejelentése után hétfőn a forint gyengült a dollárral szemben, de stabilizálódott a 400 alatti szinten.
Donald Trump az Európai Unióval szemben is vámokat ígért – az EU pedig ellenintézkedéseket helyezett kilátásba. Ha az USA és az EU közt is kitör a vámháború, a forint árfolyamának jelentősebb gyengülése borítékolható. Ami megint csak az üzemanyagok fogyasztói árának emelkedését okozná.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.