Céges bankkártyák – Hogyan osszunk?
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Jelentősen megnőtt az idei télen a földgázfogyasztás Magyarországon: a december és február közötti három hónapban félmilliárd köbméterrel több gázt égettünk el, mint egy évvel korábban – írja a G7.hu.
2022 februárja, azaz az orosz–ukrán háború kirobbanása óta az idei február volt az első hónap, amikor a magyar földgázfogyasztás meghaladta a háború előtti szintet. A fogyasztás három februári héten is magasabb volt a 2019–2021 közötti évek azonos időszakának átlagánál, a növekmény bizonyos esetekben a 20 százalékot is meghaladta – írja a G7 az FGSZ Földgázszállító Zrt. adatai alapján.
Noha a február volt a valóban kiemelkedő, egész télen több földgáz fogyott, mint 2022 és 2023 telén. 2024 decembere és 2025 februárja között 3,6 milliárd köbméter gáz égett el, ami félmilliárddal több a tavalyi és tavalyelőtti (nagyjából azonos) fogyasztásnál.
A növekedés egyik oka a lap szerint az, hogy idén februárban az átlaghőmérséklet közel 8 fokkal volt alacsonyabb a tavalyinál, az előző tíz év átlagához képest pedig hárommal. A másik ok pedig az, hogy a nagyipari és erőművi fogyasztók is több gázt égettek el, a fogyasztás ugyanis visszatért a háború előtti évek szintjére, ami az előző két évhez képest 200 millió köbméteres többletet jelent december és február között.
Bár az Energiaügyi Minisztérium épp csütörtökön kiadott közleménye örömmel konstatálja, hogy 2024-ben is jóval kevesebb földgáz fogyott, mint az előző években, a G7 megjegyzi, hogy ez valójában nem hőmérsékleti kérdés, hiszen a kormány 2022-ben limitálta a rezsicsökkentett áron kapható energia mennyiségét, így a háztartások elkezdtek spórolni attól való félelmükben, hogy hirtelen 100 helyett köbméterenként több mint 700 forintot kell fizetniük a földgázért.
Ez azon is lemérhető, hogy a lakosság téli fogyasztása még úgy is elmaradt 400-500 millió köbméterrel a 2022 előtti telekhez képest, hogy az átlaghőmérséklet alacsonyabb volt.
A rezsicsökkentéssel való machinációk után a KSH által elég kacifántosan (a rezsicsökkentett és a piaci áras fogyasztás becslése alapján) számolt lakossági gázdíj nagyjából 1,5 éve beállt egy 140-161 forint közötti sávba: nyáron alacsonyabb, télen magasabb.
2024 végétől azonban a korábbi évekhez képest meredekebben kezdett emelkedni a földgáz lakossági átlagára, januárban már közel 10 százalékkal magasabb értéket mutattak ki az inflációs jelentésben, mint októberben, a hideg február pedig még inkább ráerősíthet erre a folyamatra, ami már az inflációs adatokban is jelentkezhet majd (a lap számításai szerint 0,2 százalékpontot adhat hozzá).
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Részletesen bemutatjuk az ilyen esetben felmerülő kötelezettségeket, amelyekkel számolni kell.
Egyre több szektorban kötelező a felelősségbiztosítás. Mire nyújt valódi védelmet? És mikor fizetjük hiába a díjat?
Július 1. fontos határidő a megváltozott a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének (TEÁOR) változása miatt.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.