Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Hankó Balázs bejelentette, hogy a kormány kiterjesztené a 30 év alatti anyák szja-mentességét. Eltörölnék az átlagbérre vonatkozó korlátot, illetve több édesanya lehetne jogosult a kedvezményre? De mégis mennyivel több pénz maradna az anyáknál, és azt mire lehetne felhasználni?
Március 8-án, nőnap alkalmából Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter közzétette, hogy a 30 év alatti anyák személyijövedelemadó-mentességét kiterjesztenék. A tervek szerint több fiatal anyának nem kell személyi jövedelemadót fizetnie. Ráadásul az szja-mentesség felső összeghatárát is eltörölnék.
De ténylegesen mennyivel növekedhet az anyák bére? Valóban közel duplájára emelkedhet a családoknál maradó összeg? A Bankmonitor.hu szakértői ennek jártak utána.
Hogyan változhat a 30 év alatti anyák szja-mentessége?
Első lépésben érdemes azt megvizsgálni, hogy jelenleg milyen szabályok vannak érvényben. A 30 év alatti édesanyák adókedvezményére az alábbi alapvető szabályok érvényesek:
Vagyis jelenleg nem minden 30 év alatti anyuka mentesül a személyi jövedelemadó fizetése alól, illetve az átlagbér felett keresők nem mentesülnek teljes egészében az adófizetési kötelezettség alól.
Hankó Balázs bejelentése alapján ezen korlátozások szűnnének meg 2026-tól. Vagyis minden 30 év alatti anyuka a teljes jövedelmére szja-mentességet kapna. (A Bankmonitor ismeretei szerint a teljes jövedelembe továbbra is bérjellegű bevételeket kell érteni, vagyis egy kamatjövedelem nem lesz adómentes egy 30 év alatti anyukának a jövő évtől.)
A közlemény alapján a 30 év alatti édesanyáknak jelenleg átlagosan 55 ezer forint marad a zsebükben az adómentesség miatt, ami akár 100 ezer forintra is emelkedhet.
Az 55 ezer forintos összeggel már többször találkozhattunk, vélhetően ez egy belső statisztikán alapuló szám. Felső korlát a tervek alapján nem lesz, a havi 100 ezer forint nagyságrendileg a nők jelenlegi átlagbérének a 15 százalékos szja-tartalma. De reális ez a jelentős emelkedés?
A Bankmonitor.hu szakértőinek véleménye szerint nem, illetve az adómentesség hatásának emelkedése mögött nem feltétlenül a jelenleg érvényben lévő limitösszeg eltörlése állhat. A jogszabály szerint idén a 2024. júliusi átlagbér alapján határozzák meg a 30 év alatti anyák szja-mentességének maximumát. Ez a NAV oldalán szereplő tájékoztatás alapján bruttó 656 785 forint volt, ebből az idei évben havi 98 518 forint maximális szja-mentesség járhatna az érintetteknek.
Ha az adómentesség átlagosan 55 ezer forint volt, az azt jelenti, hogy a legtöbben igencsak messze lehettek a felső korláttól.
Ennek kettős oka lehet.
Vagyis önmagában a 30 év alatti anyáknál az szja-mentesség felső összeghatárának eltörlése nem eredményezi vélhetően azonnal a családok jövedelmének érdemi emelkedését, ugyanis eddig sem tudta kihasználni számos anyuka a limitösszeget. Természetesen egyes esetekben ennek a változásnak lehet komoly hatása.
Jelenleg nagyságrendileg 55-65 ezer nő részesülhet az adómentességben. (Van, ahol 25 ezer anyát lehetett olvasni, de két év alatt 160 ezer gyermek született, reálisabbnak tűnik, hogy a 30 év alatti anyák száma 55-65 ezer.) Ennek a költségvetésre gyakorolt éves hatása durván 40 milliárd forint.
A tervek szerint már nem csak a két éven belül született gyermekek esetén jár a 30 év alatti anyáknak az adómentesség, így ténylegesen érdemben emelkedhet az érintettek száma. 25 éves kor alatt amúgy is szja-mentesség jár a fiataloknak, illetve a fiatal anyák egy része már átléphette a korhatárt. Ettől függetlenül akár több tízezer fővel bővülhet a jogosultak köre.
Ezen édesanyák már nem is gyedet kapnak. Márpedig jó eséllyel a jóval alacsonyabb gyes mellett már felmerül sokakban a munkába állás. Ez egyben azt is jelenti, hogy a magasabb jövedelem miatt az adómentesség hatása is megugorhat.
A Bankmonitor szakértőinek véleménye alapján azonban várhatóan ezen rétegnél sem lesz 100 ezer forint fejenként az adómentesség hatása, mivel a 20–29 év közöttiek átlagos fizetése elmarad a teljes lakosság átlagbérétől. A bruttó 559 060 forint után fizetendő személyi jövedelemadó mértéke 83 859 forint. Egy átlagos jövedelemmel rendelkező 20–29 év közötti édesanya ekkora összeget spórolhat meg az szja-mentesség miatt.
Természetesen a gyermek melletti mindennapi kiadások is jelentősek, érthető, ha a családok a pluszbevétel egy részét elköltik. Ugyanakkor érdemes elgondolkodni azon, hogy a kiegészítő jövedelmet félretéve valamilyen hosszú távú célt valósítsanak meg. (Lakásvásárlás önrésze, autóvásárlás vagy épp az időskori öngondoskodás is fontos cél lehet.)
Hiteltörlesztésre is fordítható a megtakarított összeg. A korábban említett 83 859 forint például 11,2 millió forint 20 éves futamidejű, 6,5 százalékos kamatozású lakáshitel törlesztésére lenne elég. (Ekkora kölcsönösszeget úgy tudna fizetni az érintett család, hogy a korábban megszokott jövedelmét megkapnák.)
Azonban a hiteltörlesztésnél mindenképpen figyelembe kell venni azt, hogy ezen adómentesség sokaknál csak átmeneti, az egygyermekes édesanyák 30 éves koruktól újra fizetnek szja-t. Márpedig egy lakáshitel jellemzően ennél jóval hosszabb futamidejű. Csak akkor érdemes a kölcsönfelvételt választani, ha a kölcsön törlesztőrészlete hosszú távon biztosított.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A sürgősségi osztály korszerű, légtechnikával felszerelt műtőjét most raktárként használják.